Maps Marker Free/Pro - en to fr translation catalogue (1451 entries)

en: # Markers
fr: # Marqueurs

en: %1$s in the marker name
fr: %1$s dans le nom du repère

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
fr: %1$s couches mises à jour (IDs : %2$s)

en: %1$s markers
fr: %1$s repères

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
fr: %1$s repères mis à jour (IDs : %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
fr: %1$s nouvelles couches créées (IDs : %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
fr: %1$s nouveaux repères créés (IDs : %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
fr: (pour la liste des repères sous les cartes multi-couche uniquement)

en: (frequently asked questions)
fr: (foire aux questions)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
fr: (obligatoire) Liste des couches (séparés par une virgule) WMS à afficher

en: <a href="%1s" target="_blank">click here for more information on ad positions which might cause conflicts with Google AdSense programme policies</a>
fr: <a href="%1s" target="_blank">cliquez ici pour plus d'informations sur les emplacements qui pourraient provoquer des conflits avec la politique du programme Google AdSense</a>

en: <a href="%1s">"Google Places Autocomplete API"</a> is disabled!
fr: <a href="%1s">"L'API Google Places Autocomplete"</a> est désactivée !

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
fr: <a href="%s"> Merci de renouveler votre accès aux mises à jour et au support pour garder votre extension à jour et sécurisée </a>.

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
fr: <strong> Beta test est activé - télécharger les mises à jour depuis le canal de version bêta</ strong> <br/> les versions bêta peuvent être utilisées sur les sites de production à vos propres risques. Celles-ci risquent de rendre vos sites instables <br/> Important:! veuillez <a href="%1s"> enregistrer les paramètres manuellement </ a> après chaque mise à jour du plugin et <a href="%2s" target="_blank"> utiliser le service d'assistance </ a> pour le retour d'informations.

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
fr: <strong> Informations importantes pour les installations multisites :</strong><br/><h3>Veuillez mettre à jour l'extension "Leaflet Maps Marker" à la dernière version (pour éviter la perte de données lorsque l'extension "Leaflet Maps Marker" est supprimée)</h3> Ce message disparaîtra dès que l'extension gratuite aura été mise à jour.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
fr: <strong>Merci pour l'achat d'une clef de licence valide pour Maps Marker Pro !</strong><br/> Pour terminer l'installation s'il vous plaît EN PREMIER mettez à jour l'extension inactive "Leaflet Maps Marker" à la dernière version et ALORS  supprimer l'extension afin d'éviter les conflits !<br/><h3> Supprimer l'extension "Leaflet Maps Marker" avant de mettre à jour à la dernière version entrainera la perte de données !</h3> Ce message disparaîtra dès que l'extension gratuite aura été mise à jour et supprimée.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please delete the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" in order to avoid plugin conflicts! This message will disappear as soon as the free plugin has been deleted.
fr: <strong>Merci pour l'achat d'une clef de licence valide pour Maps Marker Pro !</strong><br/> Pour terminer l'installation s'il vous plaît supprimer l'extension inactive "Leaflet Maps Marker"  afin d'éviter les conflits ! Ce message disparaîtra dès que l'extension gratuite aura été supprimée.

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
fr: <strong>Attention: vous utilisez le plugin cformsII qui empêche l'éditeur TinyMCE de fonctionner lors de la création de nouvelles cartes !</strong><br/><br/>Voici comment corriger ce problème:<br/>1. cliquer sur "cformsII" / "Global Settings" dans votre menu d'administration WordPress<br/>2. ouvrir l'onglet "WP Editor Button support"<br/>3. cocher l'option "Fix TinyMCE error"<br/>4. enregistrer les changements<br/><br/>Si cette option n'apparait dans vos réglages, merci de mettre à jour cformsII à sa dernière version (cela doit être fait manuellement - se reporter au site web de l'extension http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ pour les détails)<br/><br/>Ce message disparaitra automatiquement une fois l'option "Fix TinyMCE error" cochée.

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
fr: <strong>Avertissement: vous utilisez l'extension jQuery Colorbox qui est incompatible avec les cartes !</strong><br/><br/>Voici comment corriger le problème:<br/>1. cliquer sur "Réglages" / "jQuery Colorbox" dans votre menu d'administration WordPress<br/>2. Décocher le paramètre "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. cocher le paramètre "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" à la place<br/>4. enregistrer les modifications<br/><br/>Ce message disparaitra automatiquement une fois l'option dans jQuery Colorbox correctement configurée.

en: <strong>Warning: you disabled "Google Places Autocomplete API" but did not also disable Google Maps API - this will cause maps on backend to break!</strong><br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / Google / "Google Maps API"</a> and set the option "Google Maps API status" to "disabled".
fr: <strong>Attention: vous avez désactivé l'"API Google Places Autocomplete" mais pas l'API Google Maps - cela va entrainer un problème sur les cartes dans l'interface d'administration !</strong><br/>Pour corriger cela, vous devez vous rendre à <a href="%1s">Réglages / Google / "Google Maps API"</a> et confugirer l'option "Google Maps API status" à "désactivé".

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
fr: Une image personnalisée peut être utilisée seulement si vous avez souscrit à une clé d'API Visualead personnalisée ! Pour plus d'informations, veuillez visiter %s

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
fr: Une publicité graphique de votre monde. Format : 180 x 120 pixels, PNG transparent

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
fr: Une mise en avant graphique votre monde dans les promotions. Format : 1024x500 pixels, PNG transparent

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
fr: Une icône en haute résolution de votre monde qui peut être incluse dans les fonctionnalités. Format : 512x512 pixels, PNG transparent

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
fr: Une couche avec l'ID %1$s a été créée avec succès

en: A layer with the ID %1s does not exist
fr: La couche avec l'ID %1s n'existe pas

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
fr: Un repère avec l'ID %1$s a été créé avec succès

en: A marker with the ID %1s does not exist
fr: Le marqueur avec l'ID %1s n'existe pas

en: A promotion text describing your World in more details.
fr: Un texte promotionnel décrivant votre monde avec plus de détails.

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
fr: Un nom court pour votre monde, qui ne devrait faire plus de 20 caractères, qui sera utilisé lorsqu'il n'y a pas assez de place.

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
fr: Une échelle de contrôle simple qui affiche l'échelle actuelle de l'écran en métrique (m/km) et/ou en impériale (mi/ft). Les réglages suivants seront appliqués sur toutes les cartes et marqueurs.

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
fr: Un tutoriel sur comment configurer les fonds de cartes MapBox se trouve à %1$s

en: API access via IP %1s is not allowed
fr: L'accès à l'API via l'IP %1s n'est pas autorisé

en: API action is not allowed
fr: L'action API n'est pas autorisée

en: API call was successful
fr: L'appel de l'API a réussi

en: API default format
fr: Format par défaut de l'API

en: API endpoint
fr: Point final de l'API

en: API is disabled
fr: L'API est désactivée

en: API key
fr: Clé d'API

en: API key required for commercial usage!
fr: Une clé d'API est requise pour un usage commercial !

en: API key required!
fr: Clé d'API requise !

en: API parameter action has to be set
fr: Les paramètres d'actions de l'API doivent être réglés 

en: API parameter action is invalid
fr: Le paramètre d'action de l'API est incorrect 

en: API parameter id has to be set
fr: Le paramètre d'ID de l'API doit être réglé 

en: API parameter type has to be set
fr: Les paramètres type de l'API doivent être réglés 

en: API parameter type is invalid
fr: Le paramètre type de l'API est incorrect

en: API status
fr: Statut de l'API

en: API version is invalid
fr: La version de l'API est invalide

en: Access to plugin updates and support area valid until:
fr: Accès aux mises à jour et au support jusqu'au :

en: Active WMS layers
fr: Couches WMS actives

en: Ad attribution URL link color
fr: Ajouter une couleur d'attribution au lien de l'URL

en: Ad creative text color
fr: Ajouter une couleur au texte créatif

en: Ad title link color
fr: Ajouter une couleur au lien du titre

en: Ad unit background color
fr: Ajoutez une couleur de fond à l'unité

en: Ad unit border color
fr: Ajoutez une couleur de bordure à l'unité

en: Add
fr: Ajouter

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
fr: Ajouter le feed GeoRSS à &lt;head&gt;

en: Add Map
fr: Ajouter une carte

en: Add a geolocate button to all maps which allows to show and follow your current location:
fr: Ajoute un bouton de géolocalisation à toutes les cartes qui permet d'afficher et suivre votre position actuelle :

en: Add a geolocate button to each map
fr: Ajouter un bouton de géolocalisation à chaque carte

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
fr: Ajouter une minicarte extensible à vos cartes qui montre la même chose que la carte principale mais avec un décalage de zoom défini

en: Add new layer
fr: Ajouter une nouvelle couche

en: Add new marker
fr: Ajouter un nouveau marqueur

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
fr: Ajouter une nouvelle traduction ou en mettre à jour une existante est assez facile - merci de visiter %s pour plus de détails !

en: Adding display ads to your map requires that you have an AdSense account enabled for AdSense for Content. If you do not yet have an AdSense account, <a href="%1s" target="_blank">sign up for one</a>. Once you have done so (or if you already have an account) make sure you have also enabled the account with <a href="%2s" target="_blank">AdSense for Content</a>. Once you have an Adsense for Content account, you will have received an AdSense for Content (AFC) publisher ID. This publisher ID is used within your code to link any advertising shown to your AdSense account, allowing you to share in advertising revenue when a user clicks on one of the ads shown on your map.
fr: Pour afficher des pubs sur votre carte, vous devez avoir un compte AdSense activé du contenu AdSense. Si vous ne disposez pas encore d'un compte AdSense, <a href="%1s" target="_blank">inscrivez-vous pour en avoir un</a>. Une fois que c'est fait (ou si vous avez déjà un compte) assurez-vous que vous avez également activé le compte avec <a href="%2s" target="_blank">AdSense pour le contenu</a>. Une fois que vous avez un compte AdSense pour le contenu, vous allez recevoir une ID d'éditeur AdSense pour le contenu (AFC). Cet ID d'éditeur est utilisé dans votre code pour lier toute publicité affichée à votre compte AdSense, vous permettant de partager des recettes de la publicité quand un utilisateur clique sur l'une des annonces affichées votre carte.

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
fr: La version pro n'affiche pas le logo visualead sur les pages de sortie des codes QR

en: Address
fr: Adresse

en: Admin notices
fr: Avertissement administrateur

en: Administrator (Capability activate_plugins)
fr: Administrateur (Droit activate_plugins)

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: Affiliate ID
fr: Identifiant d'affilié

en: Affiliates
fr: Affiliés

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
fr: Après l'arrêt du mouvement de la caméra, spécifie le nombre de secondes à attendre avant de rafraichir la vue (est utilisé lorsque le mode de Rafraichissement de la Vue est désactivé)

en: After finishing the basemap configuration, please navigate to Settings / "Maps Defaults" / "Available basemaps in control box" and check the corresponding checkbox to make this basemap available in the layer control box!
fr: Après avoir terminé la configuration de base de la carte, s'il vous plaît rendez-vous dans les Réglages / "Cartes défaut" / "Cartes de bases disponibles dans la boîte de commande" et cochez la case correspondant pour rendre cette carte de base disponible dans la boîte de commande des couches !

en: Albanian
fr: Albanais

en: All markers from all layers have been successfully deleted
fr: Tous les marqueurs de toutes les couches ont été effacés avec succès

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
fr: Tous les marqueurs de la couche %1$s ont été affectés avec succès à la couche %2$s

en: Allowed API actions
fr: Actions de l'API permises

en: Allowed API request methods
fr: Méthodes de requête d'API permises

en: Allowed referer
fr: Référant permis

en: Always
fr: Toujours

en: Amharic
fr: Amharique

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
fr: Nombre de pixels à décaler lors de l'appui sur une flèche

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
fr: Une clé API est nécessaire pour utiliser la carte Bing comme fond de carte ou comme couche additionnelle. Pour plus d'information sur la façon d'obtenir une clé d'API cliquez sur le point d'interrogation.

en: App icon URL
fr: URL de l'icône d'app

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap and Mapquest (OSM) attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
fr: Ajoute un lien d'édition du texte d'attribution pour OpenStreetMap et Mapquest (OSM) qui permet les modifications directes sur www.openstreetmap.org (compte gratuit requis)

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (Saudi Arabia)
fr: Arabe (Arabie Saoudite)

en: Armenian
fr: Arménien

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
fr: Comme vous utilisez votre blog dans une installation multisite de WordPress, s'il vous plaît utiliser ce répertoire d'icônes sur votre serveur :%2$s/

en: Assamese
fr: Assamais

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
fr: Fixer le panneau d'itinéraire avec l'adresse au texte contextuel sur chaque marqueur

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Attention: please be aware that although the plugin has been designed to meet the <a href="%1s" target="_blank">Google AdSense programme policies</a>, finally it is your responsibility to verify that your maps meet the Adsense requirements (as this is heavily depended on how you have configured your maps). For example it is advised to double check the position of the ads in order that they are not being overlayed by map controls (which is not allowed by Google and could result in sanctions like the cancellation of your Adsense publisher account)!
fr: Attention : Veuillez noter que même si l'extension a été conçu pour répondre aux <a href="%1s" target="_blank"> politiques du programme Google AdSense</a>, finalement il est de votre responsabilité de vérifier que vos cartes correspondent aux exigences d'Adsense (cela étant fortement dépendant de la façon dont vous avez configuré vos cartes). Par exemple, il est conseillé de bien vérifier la position des annonces afin qu'elles ne soient pas recouverts par les contrôles de carte (ce qui n'est pas autorisé par Google et pourrait entraîner des sanctions telles que l'annulation de votre compte d'éditeur Adsense) !

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
fr: Attention: quand vous enregistrez la carte, la position du repère sera utilisée comme centre de la carte!

en: Attribution
fr: Attribué à

en: Augmented-Reality
fr: Réalité augmentée

en: Authentication
fr: Authentification

en: Author (Capability edit_published_posts)
fr: Auteur (Droit edit_published_posts)

en: Autostart
fr: Démarrage automatique

en: Available WMS layers
fr: Couches WMS disponibles

en: Available WMS layers for new markers/layers
fr: Couches WMS disponibles pour les nouveaux marqueurs/couches

en: Available basemaps in control box
fr: Couches disponibles dans les contrôles

en: Available columns for layer listing page
fr: Colonnes disponibles pour la page de liste des couches

en: Available columns for marker listing page
fr: Colonnes disponibles pour la page de liste des marqueurs

en: Available overlays for new markers/layers
fr: Surcouches disponibles pour les nouveaux marqueurs/couches

en: Available overlays in control box
fr: Surcouches disponibles dans la controlbox

en: Average heart rate
fr: Rythme cardiaque moyen

en: Average moving pace
fr: Rythme de déplacement moyen

en: Avoid highways
fr: Eviter les autoroutes

en: Avoid tolls
fr: Eviter les péages

en: Azerbaijani (Latin)
fr: Azerbaïdjanais (Latin)

en: Back to Tools
fr: Retour aux Outils

en: Backup/Restore settings
fr: Sauvegarde/Restauration des réglages

en: Bangla (Bangladesh)
fr: Bengali (Bangladesh)

en: Bangla (India)
fr: Bengali (Inde)

en: Basemap
fr: Carte de base

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
fr: controlbox de la carte/couche de la vue publique

en: Basemaps
fr: Cartes de base

en: Basemaps available in control box
fr: Cartes de base disponibles dans la controlbox

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
fr: Avant d'envoyer un nouveau ticket de support, s'il vous plaît suivez les instructions de <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> qui vous donne une ligne directrice sur la façon de traiter les questions les plus courantes.

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
fr: Ci-dessous vous trouvez vos réglages actuels. Utilisez un copier-coller pour faire une sauvegarde ou une restauration.

en: Beta testing
fr: Beta test

en: Bicycle
fr: Vélo

en: Bing Culture Parameter
fr: Paramètre Culturel pour Bing

en: Bing Maps
fr: Carte Bing

en: Bing Maps (Aerial)
fr: Carte Bing (vue aérienne)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
fr: Carte Bing (vue aérienne et textes)

en: Bing Maps (Road)
fr: Carte Bing (route)

en: Bing Maps (worldwide)
fr: Bing Maps (monde)

en: Bing Maps API Key
fr: Clé d'API pour la carte Bing

en: Bing Maps API key
fr: Clé d'API Bing

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Bosnian (Latin)
fr: Bosniaque (Latin)

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
fr: Les deux clés publique et privé sont nécessaires pour les appels de l'API !

en: Bottom left of the map
fr: En bas à gauche de la carte

en: Bottom right of the map
fr: En bas à droite de la carte

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bulk actions for selected layers
fr: Actions groupées sur les couches sélectionnées

en: Bulk actions for selected markers
fr: Actions groupées pour les marqueurs sélectionnés

en: But the real power of the leaflet.js version used in Maps Marker Pro comes with about a hundred of subtle improvements and bugfixes, improving usability, performance and overall "feel" of browsing the map even further.
fr: Mais la véritable puissance de la version de leaflet.js utilisée dans Maps Marker Pro vient d'une centaine de subtiles améliorations et corrections de bugs, de l'amélioration de la convivialité, de la performance et de l'ensemble de la "sensation " ressentie à repousser les limites des cartes.

en: CSS classname
fr: Nom de la classe CSS

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
fr: L'image QR est automatiquement supprimée du cache si le repère ou la couche correspondant est supprimé !

en: Can be changed for each layer map
fr: Peut-être modifier pour chaque couche

en: Cancel
fr: Annuler

en: Car
fr: Voiture

en: Catalan Spanish
fr: Catalan Espagnol

en: Central Curdish
fr: Kurde centrale

en: Change frequency for layer maps
fr: Changer la fréquence pour les cartes de calques

en: Change number in settings
fr: Changer le nombre dans les réglages

en: Changelog
fr: Historique des modifications

en: Changelog for version %s
fr: Historique des modifications de la version %s

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
fr: Cocher cette case et cliquer sur "Enregistrer les modifications" ci-dessous pour réinitialiser les options de l'extension à leurs valeurs par défaut.

en: Checked WMS layers
fr: Couches WMS activées

en: Checked overlays in control box
fr: Surcouches activées dans la controlbox

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Chinese (simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
fr: Choisir comment le nom des marqueurs doit être affiché dans les fichiers KML

en: City of Vienna
fr: Ville de Vienne

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
fr: Cliquez ici pour le tutorial de conversion d'une piste non-GPX vers un fichier de piste GPX

en: Click here for more information
fr: Cliquez ici pour plus d'informations

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
fr: Cliquer ici pour plus d'information sur les animations dans les fichiers KML/Google Earth

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
fr: Cliquer ici pour plus de détails pour pouvoir afficher la ressource dans un navigateur de Réalité augmentée de Wikitude

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
fr: Cliquer ici pour plus de détails sur l'intégration de GeoJSON dans des sites webs externes ou des apps

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
fr: Cliquer ici pour plus de détails sur la façon de soumettre votre Sitemap Géo à Google

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
fr: Cliquer ici pour plus de détails sur la façon de s'abonner aux nouveaux marqueurs via GeoRSS

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
fr: Cliquer ici pour plus de détails sur l'utilisation de fichiers KML dans Google Earth ou Google Maps

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
fr: Cliquer ici pour plus de détails sur l'utilisation de l'API de MapsMarker

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
fr: Cliquez ici pour plus d'infos sur le programme d'affiliation Maps Marker et comment vous procurer un identifiant d'affiliation

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
fr: Cliquez ici pour obtenir plus d'informations sur cette fonctionnalité pro sur mapsmarker.com

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
fr: Cliquez ici pour obtenir la liste complète des changements pour leaflet.js v%1s actuellement intégrée dans la version pro

en: Clickable
fr: Cliquable

en: Cluster colors
fr: Couleurs du groupe

en: Cluster large (inner)
fr: Grand groupe (intérieur)

en: Cluster large (outer)
fr: Grand groupe (extérieur)

en: Cluster large (text color)
fr: Grand groupe (couleur du texte)

en: Cluster medium (inner)
fr: Groupe moyen (intérieur)

en: Cluster medium (outer)
fr: Groupe moyen (extérieur)

en: Cluster medium (text color)
fr: Groupe moyen (couleur du texte)

en: Cluster small (inner)
fr: Petit groupe (intérieur)

en: Cluster small (outer)
fr: Petit groupe (extérieur)

en: Cluster small (text color)
fr: Petit groupe (couleur du texte)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
fr: Le regroupement peut être activé/désactivé pour chaque couche séparément sur la page d'édition de la couche. Ci-dessous vous trouverez les paramètres globaux qui sont valables pour toutes les couches de calques avec le groupement permis.

en: Color
fr: Couleur

en: Columns to show
fr: Colonnes à afficher

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
fr: La liste de mots-clés séparés par des virgules qui caractérisent le fournisseur de contenu. Lorsque les utilisateurs recherche du contenu dans Wikitude les mots-clefs seront aussi recherchés. Une correspondance dans les mots-clefs est mieux classé qu'une dans la description.

en: Comma-separated list of WMS styles
fr: Liste des couches (séparés par une virgule) WMS

en: Content to add to XML sitemap
fr: Contenu à ajouter dans le fichier sitemap XML

en: Contributor (Capability edit_posts)
fr: Contributeur (Droit edit_posts)

en: Control options
fr: Options de contrôle

en: Controlbox for basemaps/overlays
fr: Controlbox pour les cartes de bases/superpositions

en: Controlbox status
fr: Etat de la controlbox

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
fr: L'état de la controlbox pour toutes les couches a été mis à jour correctement

en: Controls the presence of a close button in popups.
fr: Contrôle la présence d'un bouton de fermeture dans les pop-ups.

en: Coordinate Reference System
fr: Système de Référence pour les Coordonnées

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
fr: Créer l'image du code QR pour la carte seule en mode plein écran

en: Created By
fr: Créé par

en: Created On
fr: Créé sur

en: Created by
fr: Créé par

en: Created on
fr: Créé le

en: Credits & special thanks
fr: Crédits et remerciements particuliers

en: Croatian
fr: Croate

en: Current memory usage: %1$s MB
fr: Utilisation de la mémoire en cours : %1$s Mo

en: Custom Basemap
fr: Carte de base personnalisée

en: Custom Basemap 2
fr: Carte de base personnalisée 2

en: Custom Basemap 3
fr: Carte de base personnalisée 3

en: Custom base domain
fr: Domaine de base personnalisé

en: Custom basemap
fr: Carte de base personnalisée

en: Custom basemap 1 settings
fr: Configuration de la couche personnalisée 1

en: Custom basemap 2
fr: Carte de base personnalisée 2

en: Custom basemap 2 settings
fr: Configuration de la carte de base personnalisée 2

en: Custom basemap 3
fr: Carte de base personnalisée 3

en: Custom basemap 3 settings
fr: Configuration de la carte de base personnalisée 3

en: Custom icons URL
fr: URL personnalisée des icônes

en: Custom icons directory
fr: Répertoire personnalisé des icônes

en: Custom marker shadow URL
fr: URL de l'ombre du marqueur personnalisée

en: Custom overlay
fr: Surcouche personnalisée

en: Custom overlay 2
fr: Surcouche personnalisée 2

en: Custom overlay 2 settings
fr: Configuration de la surcouche personnalisée 2

en: Custom overlay 3
fr: Surcouche personnalisée 3

en: Custom overlay 3 settings
fr: Configuration de la surcouche personnalisée 3

en: Custom overlay 4
fr: Surcouche personnalisée 4

en: Custom overlay 4 settings
fr: Configuration de la surcouche personnalisée 4

en: Custom overlay settings
fr: Configuration de la surcouche personnalisée

en: Czech
fr: Tchèque

en: Daily
fr: Quotidien

en: Danish
fr: Danois

en: Database upgrade is finished.
fr: La mise à jour de la base de données est terminée.

en: Date format
fr: Format de la date

en: Day
fr: Jour

en: Default Field
fr: Champ par défaut

en: Default basemap
fr: Carte de base par défaut

en: Default basemap for new markers/layers
fr: Carte de base par défaut pour les nouveaux marqueurs/couches

en: Default culture
fr: Culture par défaut

en: Default icon
fr: Icônes par défaut

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Default layer ID
fr: ID de la couche par défaut

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
fr: Format de sortie par défaut (peut être remplacé par le format du paramètre à chaque demande d'API)

en: Default values for marker icons
fr: Valeurs par défaut des icônes de marqueurs

en: Default values for marker popups
fr: Valeurs par défaut des pop-ups de marqueurs

en: Default values for markers added directly
fr: Valeurs par défaut pour les marqueurs ajoutés directement

en: Default values for new layer maps
fr: Valeurs par défaut pour les nouvelles couches

en: Default values for new marker maps
fr: Valeurs par défaut pour les nouvelles cartes de marqueurs

en: Defaults values for markers added directly:
fr: Valeurs par défaut pour les marqueurs directement ajoutés:

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
fr: Supprimer les %1$s marqueurs de l'ensemble des %2$s couches

en: Delete all markers from a layer
fr: Supprimer tous les marqueurs d'une couche

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
fr: Description du fournisseur de contenu qui fournit des informations supplémentaires sur le contenu affiché.

en: Directions
fr: Itinéraires

en: Display a list of markers below the map
fr: Afficher une liste des marqueurs sous la carte

en: Display a list of markers under layer maps
fr: Affiche une liste des marqueurs en-dessous des couches

en: Display formats of type google.maps.adsense.AdFormat, both text ads and link units are supported. Please see %1s for more details and examples
fr: Affiche les formats de type de google.maps.adsense.AdFormat, les pubs textuelles et les unités de liaison sont prises en charge. S'il vous plaît voir %1s pour plus de détails et d'exemples

en: Display legend?
fr: Afficher la légende ?

en: Display markers from selected layers only
fr: Effacer tous les marqueurs des couches sélectionnées uniquement

en: Display panel
fr: Panneau d'affichage

en: Distance precision
fr: Précision de la distance

en: Distance units
fr: Unités de distance

en: Do you have questions or issues with Leaflet Maps Marker? Please use the following support channels appropriately.
fr: Avez-vous des questions ou problèmes avec Leaflet Maps Market ? Merci d'utiliser les différentes moyens de support proposés.

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer les couches WMS actives de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer la carte de base de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer l'état des groupes de tous les marqueurs ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer l'état de la controlbox de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer la liste d'état des marqueurs de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer la taille de la carte de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the map size for the selected markers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer la taille de carte pour les repères sélectionnés ? (cette action ne peut pas être annulée)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer l'état de la sur-couche de toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer l'état du panneau pour toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment changer le niveau de zoom pour toutes les couches ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les marqueurs de toutes les couchers ? (aucune annulation possible)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les marqueurs de la couche sélectionnée ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la couche %1$s (ID %2$s) ?

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le marqueur %1$s (ID %2$s) ?

en: Do you really want to delete this layer?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette couche ?

en: Do you really want to delete this marker?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce marqueur ?

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
fr: Voulez-vous vraiment effacer ce marqueur ? (ne peut pas être annulé)

en: Do you really want to move the selected markers?
fr: Voulez-vous vraiment déplacer les marqueurs sélectionnés ?

en: Do you really want to update your settings?
fr: Voulez-vous vraiment mettre à jour vos réglages ?

en: Does the WMS server support KML output?
fr: Est-ce que le serveur WMS gère le format KML ?

en: Domain to activate
fr: Nom de domaine à activer

en: Download import template files
fr: Télécharger un gabarit d'import

en: Duration
fr: Durée

en: Dutch
fr: Allemand

en: Dutch (Netherlands)
fr: Néerlandais (Pays-Bas)

en: E-Mail
fr: Email

en: E-mail
fr: Email

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
fr: EPSG:3857 (Mercator sphérique), utilisé par les fournisseurs commerciaux de cartes (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
fr: EPSG:4326 (Mercator), utilisé par certains fournisseurs de cartes.

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
fr: EPSG:4326 (Plate Carré), très populaire parmi les fans de GIS

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit layer
fr: Modifier la couche

en: Edit layer
fr: Modifier la couche

en: Edit marker
fr: Modifier le marqueur

en: Editor (Capability moderate_comments)
fr: Editeur (Droit moderate_comments)

en: Editor used to edit maps
fr: Éditeur utilisé pour modifier les cartes

en: Elevation
fr: Altitude

en: Elevation gain
fr: Gain d'altitude

en: Elevation loss
fr: Perte d'altitude

en: Elevation net
fr: Dénivelé net

en: Enable continuousWorld?
fr: Activer le continuousWorld ?

en: Enable nowrap?
fr: Activer le nowrap ?

en: End
fr: Fin

en: End icon
fr: Icone de fin

en: End time
fr: Heure de fin

en: English
fr: Anglais

en: English (Australian)
fr: Anglais (Australien)

en: English (Great Britain)
fr: Anglais (Grande Bretagne)

en: English (United Kingdom)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: English (United States)
fr: Anglais (Etats-Unis)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
fr: Entrez votre identifiant d'affilié pour remplacer le backlink par défaut MapsMarker.com par votre propre lien d'affiliation, vous permettant de recevoir jusqu'à 50% de commission sur les ventes de la version pro.

en: Error - invalid GeoJSON object:
fr: Erreur - object GeoJSON invalide :

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
fr: Erreur : Un type inconnu de validation de la clé locale a été demandé.

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
fr: Erreur : S'il vous plaît créer le fichier suivant (et les répertoires s'ils n'existent pas déjà) :<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
fr: Erreur : S'il vous plaît assurez-vous que le chemin suivant soit disponible en écriture :<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
fr: Erreur : La clé locale n'est pas valide pour cette licence.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
fr: Erreur : La clé de licence locale a été altérée ou n'est pas valide.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
fr: Erreur : La clé de licence locale n'est pas valide pour cet emplacement.

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
fr: Erreur : La période maximale de grâce de la clé de licence locale a expirée.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
fr: Erreur : Cette licence a été suspendue. Cela se produit généralement lorsque quelqu'un tente d'inscrire une deuxième licence d'essai pour le même domaine. <a href="%1s" target="_blank">Veuillez cliquer ici pour obtenir une licence sans date d'expiration pour ce domaine.</a>

en: Error: This license is pending review.
fr: Erreur : Cette licence est en attente d'examen.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
fr: Erreur : Cette version du logiciel a été publiée après votre que votre accès au téléchargement n'expire. S'il vous plaît <a href="%1$s" target="_blank"> renouveler votre accès au téléchargement</a> ou <a href="%2$s" target="_blank">revenez à une version précédente</a>.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
fr: Erreur : Cette version du logiciel a été publiée après votre que votre accès au téléchargement n'expire. S'il vous plaît contacter votre administrateur pour renouveler votre accès au téléchargement ou revenir à une version précédente.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
fr: Erreur : Cette version du logiciel a été publiée après votre que votre accès au téléchargement n'expire. S'il vous plaît renouveler votre accès au téléchargement ou revenez à une version précédente.

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
fr: Erreur : une couche avec l'ID %1$s n'existe pas !

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
fr: Erreur: un repère avec l'ID %1$s n'existe pas !

en: Error: a temporary folder is missing on your server
fr: Erreur : un répertoire temporaire est manquant sur votre serveur

en: Error: coordinates cannot be empty!
fr: Erreur : les coordonnées ne peuvent pas être vides !

en: Error: failed to write to disk
fr: Erreur : impossible d'écrire sur le disque

en: Error: no file was uploaded
fr: Erreur : aucun fichier téléchargé

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
fr: Erreur : les réglagess n'ont pas été mis à jour et votre entrée n'a pas pu être sérialisée.

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
fr: Erreur : le fichier soumis n'a pas pu être téléchargé - merci de vous référer au rapport d'erreurs php pour plus de détails

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fr: Erreur : la taille du fichier est supérieure à la limite upload_max_filesize définie dans php.ini

en: Error: the import file was only partially uploaded.
fr: Erreur : le fichier soumis a été partiellement téléchargé

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
fr: Erreur : le stockage de la clé locale ne pouvait pas être déterminé.

en: Error: the local license key could not saved.
fr: Erreur : la clé de licence locale n'a pas pu être enregistrée.

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
fr: Erreur : vous avez saisi un numéro de licence invalide ! Le numéro de licence doit commencer par %s

en: Error: you have to set a public and private API key first!
fr: Erreur : vous devez d'abord paramétrer une clé d'API privée et une clé d'API publique !

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
fr: Erreur: votre compte utilisateur n'a pas les droits pour effacer les coucher des autres utilisateurs !

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
fr: Erreur: votre compte utilisateur n'a pas les droits pour effacer les repères des autres utilisateurs !

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
fr: Erreur: votre compte utilisateur n'a pas les droits pour éditer les couches des autres utilisateurs !

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
fr: Erreur: votre compte utilisateur n'a pas les droits pour modifier les repères des autres utilisateurs !

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
fr: Erreurs rencontrées ! Les lignes concernées du fichier à importer devraient être supprimées !

en: Estonian
fr: Estonien

en: Exclude layers
fr: Exclure les couches

en: Exclude markers
fr: Exclure les marqueurs

en: Exclude specific layers
fr: Exclure les calques spécifiques

en: Exclude specific markers
fr: Exclure les marqueurs spécifiques

en: Exit fullscreen
fr: Sortir du mode plein écran

en: Export all markers as ARML for Wikitude
fr: Exporter tous les marqueurs comme fichier ARML pour Wikitude

en: Export all markers as GeoJSON
fr: Exporter tous les marqueurs au format GeoJSON

en: Export all markers as KML
fr: Exporter tous les marqueurs au format KML

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
fr: Exporter au format ARML pour le navigateur en Réalité augmentée Wikitude

en: Export as GeoJSON
fr: Exporter au format GeoJSON

en: Export as GeoRSS
fr: Exporter au format GeoRSS

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
fr: Exportation en KML pour Google Earth/Google Maps

en: Fastest
fr: Le plus rapide

en: Feature graphic
fr: Caractéristique graphique

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
fr: Le fil d'actualité n'est pas accessible, merci de réessayer plus tard ou de lire les derniers articles sur le blog à cette adresse %s

en: Filipino
fr: Philipin

en: Finnish
fr: Finlandais

en: First name
fr: Prénom

en: Follow @MapsMarker on Twitter
fr: Suivre @MapsMarker sur Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
fr: Suivre MapsMarker sur Facebook

en: Follow MapsMarker on Google+
fr: Suivre MapsMarker sur Google+

en: Foot
fr: A pied

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
fr: Pied de page est recommandé pour de meilleures performances. Si vous utilisez WordPress inférieur à la v3.3, les fichiers Javascript seront automatiquement insérées dans l'en-tête de votre site et le javascript nécessaire pour chaque carte en ligne dans le contenu.

en: Footer is recommended for better performance. Only set to header if there is a theme or plugin conflict resulting in maps not being displayed.
fr: Le footer est recommandé pour de meilleures performances. Le régler sur header uniquement si un thème ou un plugin empêche l'affichage des cartes.

en: For example
fr: Par exemple

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
fr: Pour plus de détails s'il vous plaît consulter la documentation de l'API de MapsMarker.

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
fr: Pour plus de détails, vitrines et commentaires Consultez également le site <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com </a>

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
fr: Pour plus d'informations sur la façon d'utiliser l'API de MapsMarker, <a href="%1s" target="_blank">veuillez consulter la documentation de l'API sur mapsmarker.com</a>

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
fr: Pour information : les cartes créées avec la version gratuite et les réglages personnalisés ne seront pas supprimés lors de la désinstallation de l'extension gratuite !

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
fr: Forcer une taille spécifique de la cellule du code QR (en pixels). Une fois que ce paramètre est utilisé, alors le paramètre de la"taille du QR" est ignoré. Si la taille du code QR qui en résulte est plus grand que l'image, l'image est étirée.

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
fr: Trouvé dans un <a href="%1$s">widget</a>

en: Free trial license is valid until:
fr: La licence d'essai gratuite est valable jusqu'au :

en: French
fr: Français

en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

en: French (France)
fr: Français (France)

en: Full elevation data
fr: Données d'altitude complètes

en: Full heart rate data
fr: Données de fréquence cardiaque complètes

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen button
fr: Bouton du plein écran

en: Fullscreen button position
fr: Position du bouton du plein écran

en: Fullscreen maps are optimized for mobile devices in the pro version. This means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used and native javascript is used instead of jQuery which results in higher performance when loading maps.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
fr: Les cartes en plein écran sont optimisées pour les appareils mobiles dans la version pro. Cela signifie que la fenêtre de la carte s'ajuste automatiquement à la largeur de l'appareil utilisé et du javascript en natif est utilisé à la place de jQuery qui se traduit par de meilleures performances lors du chargement des cartes.<br/>Pour les appareils iOS (iPhone, iPad, ipod), il est également possible d'ajouter des cartes avec une icône personnalisée pour l'écran d'accueil et les ouvrir comme des applications web avec une image de lancement personnalisée et sans la barre d'adresse du navigateur.

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
fr: De plus on peut également supprimer le lien d'attribution à partir du widget des marqueurs récents :

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
fr: De plus la fenêtre de l'appareil utilisé est reconnue, ce qui entraîne l'affichage optimisé des cartes en plein écran particulièrement sur les appareils mobiles :

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
fr: Le fichier GPX n'a pas pu être décodé - merci de vérifier la console de votre navigateur pour plus d'informations !

en: GPX icon settings
fr: Réglages d'icône GPX

en: GPX metadata settings
fr: Paramètres de métadonnées GPX

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
fr: La lecture des données GPX va automatiquement gérer les pauses sur le tracé avec un intervalle de tolérance de 15 secondes entre les points.

en: GPX track
fr: Piste GFX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: trace GPX <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: traces GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
fr: traces GPX

en: GPX tracks settings
fr: Paramètres des pistes GPX

en: Galician
fr: Galois

en: General directions settings
fr: Configurations générales de l´orientation

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: Generate URL
fr: Générer l'URL

en: Geo Sitemap
fr: Sitemap Géo

en: Geocoding error: %1s
fr: Erreur de géocodage : %1s

en: Geolocate button position
fr: Position du bouton de géolocalisation

en: Geolocate settings
fr: Réglages de géolocalisation

en: Georgian
fr: Georgien

en: German
fr: Allemand

en: German (Germany)
fr: Allemand (Allemagne)

en: Get directions
fr: Obtenir l'itinéraire

en: Go back to form
fr: Retourner au formulaire

en: Go to plugin website
fr: Se rendre sur le site web de l'extension

en: Good news, this plugin is free for everyone! Since it is released under the GPL2, you can use it free of charge on your personal or commercial blog.<br/>Anyway if you enjoy using this plugin, please consider upgrading to the pro version.
fr: Bonne nouvelle, cette extension est gratuite pour tout le monde! Comme elle est publiée sous licence GPL2, vous pouvez l'utiliser gratuitement sur votre blog personnel ou commercial.<br/>Cela dit, si vous avez plaisir à utiliser cette extension, veuillez considérer sa mise à jour vers la version pro.

en: Google Adsense for maps integration
fr: Google Adsense pour l'intégration des cartes

en: Google Adsense settings
fr: Paramètres de Google Adsense

en: Google Maps (Hybrid)
fr: Google Maps (Hybride)

en: Google Maps (Roadmap)
fr: Google Maps (Routier)

en: Google Maps (worldwide)
fr: Google Maps (mondial)

en: Google Maps API
fr: API Google Maps

en: Google Maps API key
fr: Clé d'API Google

en: Google Maps API status
fr: statut de l'API Google Maps

en: Google Maps base domain
fr: Domaine de base pour Google Maps

en: Google Maps directions
fr: Itinéraires de Google Maps

en: Google Maps styling
fr: Style de Google Maps

en: Google Places Autocomplete API
fr: API Google Places Autocomplete

en: Google Places bounds
fr: Frontières de Google Places

en: Google Places search prefix
fr: Préfixe de recherche pour Google Places

en: Google QR settings
fr: Paramètres de Google QR

en: Google language localization
fr: langue utilisée par Google

en: Gosmore instance to calculate the route
fr: Instance Gosmore pour le calcul des itinéraires routiers

en: Greek
fr: Grec

en: HTML5 fullscreen maps
fr: Cartes plein écran en HTML5

en: Heart rate
fr: Rythme cardiaque

en: HeavyVehicle
fr: VéhiculeLourd

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of the icons in pixel
fr: Hauteur des icônes en pixel

en: Height of the shadow icon in pixel
fr: Largeur de l'ombrage des icônes en pixel

en: Height of the shadow in pixel
fr: Hauteur de l'ombre en pixels

en: Help
fr: Aide

en: Help & Support
fr: Aide & Support

en: Hide MapsMarker.com backlinks
fr: Cacher le lien vers MapsMarker.com

en: Hide blog posts and link section:
fr: Cacher la section articles du blog et liens:

en: Hide minimap
fr: Cacher la minicarte

en: High Resolution Icon
fr: Icône de grande résolution

en: Highlights of Maps Marker Pro
fr: Points forts de Maps Marker Pro

en: Hour
fr: Heureou

en: Hourly
fr: Horaire

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
fr: Combien de marqueurs doivent être listés par page sur la page "List de tous les marqueurs"?

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hybrid
fr: Hybride

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
fr: J'ai lu les <a href="%1$s" target="_blank">Conditions d'utilisation</a> et la <a href="%2$s" target="_blank">Politique de confidentialité</a>.

en: IP access restriction
fr: Restriction d'accès par IP

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icon
fr: Icône

en: Icon anchor
fr: Ancrage de l'icône

en: Icon size
fr: Taille des icônes

en: Icon width
fr: Largeur des icônes

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
fr: Identifie le fournisseur de contenu ou la chaine de contenu, aucun espace ou caractères spéciaux

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
fr: Si une adresse IP ou une plage est entré ci-dessus (comme 12.34.56.*), Seuls les appels d'API de cette adresse IP ou de cette plage sont autorisés.

en: If checked, panel on top of map is displayed
fr: Si coché, le panneau en haut de la carte est affiché

en: If empty, marker creation date will be used
fr: Si vide, la date de création du marqueur sera utilisée

en: If empty, markers from all layers are selected.
fr: Si vide, les marqueurs de toutes les couches sont sélectionnés.

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
fr: Si vide, la clé API par défaut de MapsMarker.com sera utilisée

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
fr: Si activé, les fichiers CSS ne seront chargés si raccourci est utilisé.

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
fr: Si activé, les cartes seront automatiquement redimensionnées à la largeur = 100% si l'unité de largeur de la carte de la largeur est réglé sur px et l'élément div parente est plus petite que la largeur de la carte.

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
fr: Si activé, le déplacement de la carte aura une inertie qui fera bouger la carte encore après l'avoir "laché". Cela est particulièrement agréable sur les périphériques tactiles.

en: If enabled, please enter longitude and latitude values below for the corner points of the prefered search area. Below you find an example for Vienna/Austria:
fr: Si activé, merci de saisir ci-dessous les valeurs de longitude et latitude pour les coins de la zone de recherche préférentielle. Vous trouverez ci-dessous un exemple pour Vienne/Autriche:

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
fr: Si l'option ci-dessus est réglé sur Oui, le répertoire sur le serveur où les icônes sont stockées sera utilisé (nécessaire uniquement pour le backend). Si l'option ci-dessus est réglé sur Non, le réportoire suivant pour les icônes de marqueurs sera utilisé :

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
fr: Si réglé (de 1 à 18 respectivement 19 si pris en charge), à ce niveau de zoom et en dessous les repères ne seront pas regroupés.

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
fr: Si réglé (comme http://www.votre-domaine.com/form.php), seuls les appels d'API avec ce referant sont autorisés.

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
fr: Si réglé sur vrai cela ajoute des marqueurs individuels à la MarkerClusterGroup après qu'il ai été ajouté à la carte va ajouter le marqueur et l'animer pour le cluster. Par défaut sur faux car cela fournit de meilleures performances avec l'ajout groupé de marqueurs.

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
fr: Si activé, la géolocalisation commencera automatiquement pour chaque carte (front et back-office).<br/>Pour plus de détails pour activer la fonction spécifiquement pour certaines cartes, merci de consulter <a href="%1$S" target="_blank">cet historique</a>.

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
fr: Si réglé sur vrai, écrase l'icône pour tous les repères ajoutés pour les faire apparaître à la taille du groupe 1 :

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
fr: Si réglé sur vrai, les coordonnées de la tuile ne seront pas enveloppées par la largeur du monde (-180 à 180 longitude) ou serré pour se situer dans la hauteur du monde (-90 à 90). Utilisez cette option si vous utilisez Leaflet pour des cartes qui ne reflètent pas le monde réel (p.ex. des cartes à l'intérieur ou des cartes photo).

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
fr: Si réglé sur vrai, les tuiles ne se chargeront pas en dehors de la largeur du monde (-180 à 180 longitude) au lieu de se répéter.

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
fr: Si réglé sur oui, s'il vous plaît soyez conscient que les paramètres pro ci-dessous devront être changés lorsque vous déplacerez votre installation de WordPress vers un autre serveur par exemple !

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
fr: Si configuré, crée une liste déroulante de la largeur indiquée en pixel à l'intérieur des pop-ups si le contenu est trop long.

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
fr: Si le serveur WMS supporte la génération KML depuis une couche WMS, les réglages ci-dessous seront utilisés lorsqu'un marqueur ou une carte avec cette couche WMS active est exporté en KML.

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
fr: Si le niveau de zoom maximum natif de la carte de base est plus faible, les tuiles seront upscalées automatiquement.

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
fr: Si l'option ci-dessus est réglé sur oui, les icônes seront automatiquement chargés à partir de cette URL. Si l'option ci-dessus est réglé sur non, l'url des icônes suivante sera utilisée :

en: If true and user is on a retina display (= iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation), it will request four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one to utilize the high resolution.
fr: Si réglé sur vrai, et que l'utilisateur est sur un écran retina (=iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro de 3ème génération), il va demander quatre tuiles de la moitié de la taille spécifiée et un niveau de zoom plus important à la place d'une seule pour utiliser la haute résolution.

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
fr: Si activé, l'axe des Y est inversé pour la numérotation des tuiles (à activer pour les services TMS).

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
fr: Si réglé sur vrai, la commande est mise à jour à la fin, sinon il est toujours à jour (mise à jour avec mouvement).

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
fr: Si décoché, la pop-up ne sera visible uniquement qu'après avoir cliqué sur le marqueur ou la couche.

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
fr: Si oui, le service WMS fournira les images avec la transparence

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
fr: Si vous choisissez le pied de de page, les javascripts ne seront uniquement chargés que lorsqu'un raccourci est utilisé et non sur toutes les pages.

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
fr: Si vous avez des problèmes avec votre licence, <a href="%1$s" target="_blank">veuillez ouvrir un nouveau ticket de support </a> !

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
fr: Si vous installez Maps Marker Pro sur une copie locale (localhost) de WordPress (<a href="%1s" target="_blank">voir les options disponibles</a>), il n'est pas nécessaire d'enregistrer une licence d'essai gratuite pour 30 jours, et l'extension peut être testée sans limite de temps.

en: If you like using the plugin, please <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">review the plugin on wordpress.org</a> - thanks!
fr: Si vous aimez utiliser cette extension, s'il vous plaît <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">laisser un avis sur wordpress.org </ a> - merci !

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
fr: Si vous voulez être en mesure d'utiliser toutes les options disponibles, veuillez basculer vers l'éditeur avancé.

en: If you want to bulk update existing layers, please make an export first!
fr: Pour faire une mise à jour par lot de couches existantes, faites d'abord un export !

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
fr: Si vous voulez faire une mise à jour par lot de repères existants, vous devez d'abord faire un export !

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
fr: Pour comparer les versions gratuite et pro élément par élément, visiter %1s

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
fr: Si vous souhaitez utiliser une autre icône que la pin bleue (%s), s'il vous plaît entrez le nom du fichier de l'icône dans le champ du formulaire - par exemple smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
fr: Si vous souhaitez utiliser des images personnalisées, s'il vous plaît entrez l'URL des icônes d'apps et lancer les images ci-dessous :

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
fr: Si vous voulez utiliser des icônes différentes, merci de visiter le site %1$s (qui propose plus de 700 icônes compatibles) et demander à votre administrateur WordPress d'envoyer les nouvelles icônes dans le répertoire %2$s/

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
fr: Si vous voulez utiliser des icônes différentes, merci de visite le site %1$s (qui propose plus de 700 icônes compatibles) et envoyer les icônes dans le répertoire %2$s/

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
fr: Si votre langue est manquante ou pas encore entièrement traduite, vous êtes invités à contribuer à la <a href="%1s" target="_blank">plate-forme web de traduction</a>.

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
fr: Si votre localisation de votre domaine de base de Google Maps n'est pas disponible dans la liste ci-dessus, s'il vous plaît entrez le nom de domaine (sans http://, par exemple maps.google.com). Si un nom de domaine est défini, le réglage "Domaine de base de Google Maps" ci-dessus est écrasé.

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Images to use
fr: Images à utiliser

en: Import failed - header row not found or invalid
fr: Echec de l'import - la ligne d'entête du fichier n'a pas été trouvé ou est invalide

en: Import finished
fr: Import terminé

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
fr: Important : s'il vous plaît cliquer sur le bouton de mise à jour à côté de la clé de licence après l'achat d'un renouvellement pour terminer votre commande.

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please make sure that your license key is valid for the number of domains you want to use it on and update the license key on each subsite directly first before propagating the license key! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after propagating the license key.
fr: Important : vous semblez utiliser différents domaines pour vos sous-sites. S'il vous plaît assurez-vous que votre clé de licence est valable pour le nombre de domaines que vous souhaitez utiliser sur et mettre à jour la clé de licence sur chaque sous-site directement avant de propager la clé de licence ! Cela permettra d'assurer que tous ces domaines sont enregistrés sur votre profil de client sur mapsmarker.com - qui se traduira par une validation de licence valide sur les sous-sites après la propagation de la clé de licence.

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
fr: En cas de problème, vous pouvez toujours <a href="%1$s">réinitialiser les réglages de l'extension</a>

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
fr: Dans le cas où vous voulez aider à la traduction, s'il vous plaît rendez-vous sur <a href="%1s" target="_blank">plate-forme Web de traduction</a>

en: Included layers
fr: Couches inclues

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
fr: Augmenté de 1 pour augmenter la distance du centre où les repères "spiderfied" sont placés. Utilisez cette option si vous utilisez de grandes icônes de repères :

en: Indicates to refresh the file every n seconds
fr: Indique qu'il faut rafraichir le fichier toutes les n secondes

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
fr: Info : votre fichier d'import est valide - pas d'erreur ou d'avertissement rencontré.

en: Insert GPX track
fr: Insérer une piste GPX

en: Insert map
fr: Insérer la carte

en: Interaction options
fr: Options d´interaction

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
fr: Format incorrecte ! Merci d'utiliser uniquement des chiffres et un . au lieu d'une , comme séparateur des décimales !

en: Invalid format! Please only use numbers!
fr: Format incorrecte ! Merci d'utiliser uniquement des chiffres !

en: Irish
fr: Irlandais

en: Italian
fr: Italien

en: Italian (Italy)
fr: Italien (Italie)

en: JSONP callback function name
fr: Nom de la fonction de rappel JSONP

en: Japanese
fr: Japonais

en: KML settings
fr: Configuration KML

en: Keyboard navigation options
fr: Options de navigation au clavier

en: Known issues
fr: Problemes connus

en: Korean
fr: Coréen

en: Kyrgyz
fr: Kirghize

en: Language Settings
fr: Configuration de la langue

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
fr: Langue utilisée lors de l'affichage des informations textuelles telles que les noms pour les commandes, les mentions de copyright, les itinéraires et les libéllés sur Google maps, des liens d'itinéraires et de l'auto-complétion pour la recherche d'adresse.

en: Last name
fr: Nom

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
fr: Derniers articles du blog www.mapsmarker.com

en: Latvian
fr: Letton

en: Launch image URL
fr: Url de l&rsquo;image de lancement

en: Layer
fr: Couche

en: Layer Center
fr: Centre du calque

en: Layer added by
fr: Couche ajoutée par

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted
fr: La couche et ses marqueurs ont été effacés avec succès

en: Layer center
fr: Centre de la couche

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
fr: La couche a été effacée avec succès (les marqueurs n'ont pas été effacés)

en: Layer has been successfully duplicated
fr: La couche a été dupliquée avec succès.

en: Layer has been successfully published
fr: La couche a été correctement publiée

en: Layer has been successfully updated
fr: Couche ajoutée avec succès

en: Layer name
fr: Nom de la couche

en: Layer(s)
fr: Calque(s)

en: Layers
fr: Couches

en: Leaflet Maps Marker - recent markers
fr: Leaflet Maps Marker - marqueurs récents

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
fr: Leaflet Maps Marker Avertissement : le réglage de l'url pour l'ombre du marqueur (%1s) semble être incorrect. Cela peut se produire lorsque vous avez déplacé votre installation de WordPress d'un serveur à un autre. <br/> Veuillez accéder à <a href="%2s"> Réglages / Carte par défaut / "valeurs par défaut des icônes des marqueurs" </a> et mettre à jour l'option "URL de l'ombre". Si vous ne connaissez pas les valeurs à entrer, s'il vous plaît <a href="%3s"> réinitialiser toutes les options à leurs valeurs par défaut de l'extension</a>

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
fr: Avertissement Leaflet Maps Marker : le réglage de votre répertoire d'icône de marqueur personnalisé (%1s) semble être invalide. <br/>Veuillez vous rendre à <a href="%2s"> Réglages / Cartes par défaut / "Valeurs par défaut pour les icônes de marqueurs"</a> et mettre à jour l'option du "Répertoire des icônes personnalisées".

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
fr: Avertissement Leaflet Maps Marker :  le réglage de votre url personnalisée pour les icônes de marqueurs personnalisées (%1s) semble être invalide.<br/>Veuillez vous rendre à <a href="%2s"> Réglages / Cartes par défaut / "Valeurs par défaut des icônes de marqueurs"</a> et mettre à jour l'option de l'"Url personnalisée des icônes".

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
fr: Leaflet Maps Marker a été correctement mis à jour de la version %1s en version %2s !

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
fr: Leaflet Maps Marker a été correctement mis à jour à la version %1s !

en: Leaflet Maps Marker is based on the javascript library Leaflet maintained by Vladimir Agafonkin and Cloudmade
fr: Leaflet Maps Marker est basé sur la librairie javascript Leaflet maintenue par Vladimir Agafonkin et Cloudmade

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
fr: Mise à jour de l'extension Leaflet Maps Marker en version v%1s faite avec succès

en: Leaflet Maps Marker uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
fr: Leaflet Maps Marker utilise des icones issuse de la Maps Icons Collection maintenue par Nicolas Mollet

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
fr: Laisser vide pour utiliser l'<a href="%1s" target="_blank">icône par défaut</a>. Pour utiliser une icône personnalisée, saisir le nom de l'icône disponible dans votre répertoire d'icônes (%2s)

en: Legend
fr: Légende

en: License
fr: Licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License key was successfully propagated to all subsites
fr: Clé de licence a été propagé avec succès à tous les sous-sites

en: License registered to
fr: Licence enregistrée au nom de

en: License settings
fr: Paramètres de licence

en: Licenses for used libraries, services and images
fr: Licences des bibliothèques, services et images utilisées

en: Limit
fr: Limite

en: Link target
fr: Destination du lien

en: Link to content provider
fr: Lien vers le fournisseur de contenu

en: List all layers
fr: Liste de toutes les couches

en: List all markers
fr: Liste de tous les marqueurs

en: List of markers settings
fr: Réglages de la liste des marqueurs

en: Lite Edition
fr: Version Lite

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Location
fr: Localisation

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Major highlights:
fr: Principaux points :

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
fr: Rend la carte manipulable et permet aux utilisateurs de naviguer dans la carte avec les flèches du clavier et les touches +/-

en: Malawy
fr: Malawi

en: Malay (Malaysia)
fr: Malais (Malaisie)

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Maltese
fr: Maltais

en: Manage GPX tracks
fr: Gérer les pistes GPX

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
fr: Gérez vos marqueurs et vos couches à travers une REST API hautement personnalisable, qui prend en charge les demandes GET et POST, JSON et XML comme format et a été développée avec un accent mis sur la sécurité.

en: Map
fr: Carte

en: Map Defaults
fr: Options par défaut de la carte

en: Map Size
fr: Taille de la carte

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
fr: La carte ne peut être chargée - s'il vous plaît activer Javascript !

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Map size
fr: Taille de la carte

en: Map type
fr: Type de carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map width unit
fr: Unité de largeur de la carte

en: MapBox 1 settings
fr: Réglages MapBox 1

en: MapBox 2 settings
fr: Réglages MapBox 2

en: MapBox 3 settings
fr: Réglages MapBox 3

en: MapQuest (Aerial)
fr: MapQuest (Aérien)

en: MapQuest (Aerial, max zoom 12 globally, 12+ in the United States)
fr: MapQuest (Aerial, zoom max 12 globalement, 12+ aux Etats-Unis)

en: MapQuest (OSM, max zoom 18)
fr: MapQuest (OSM, zoom max 18)

en: Maps
fr: Cartes

en: Maps - recent markers
fr: Cartes - repères récents

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
fr: Maps Marker Pro - mise à jour disponible !

en: Maps Marker Pro - recent markers
fr: Maps Marker Pro - marqueurs récents

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
fr: Maps Marker Pro - renouvellement pour l'accès aux mises à jour de l'extension et au support demandé

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
fr: Maps Marker Pro vous permet de personnaliser facilement la présentation des cartes standards de Google, changer l'affichage visuel des éléments tels que les routes, les parcs et les zones de batiments :

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
fr: Maps Marker Pro vous permet d'ajouter un bouton de plein écran sur les cartes. En cliquant sur ce bouton cela permet d'ouvrir une carte HTML5 en plein écran sans a avoir à quitter la page que vous consultez actuellement.

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
fr: Maps Marker Pro vous permet d'ajouter une petite carte dans le coin qui affiche la méme carte principale mais avec un décalage de zoom :

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
fr: Maps Marker Pro vous permet d'afficher les traces GPX avec les métadata optionnels sur vos cartes:

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
fr: Maps Marker Pro vous permet de sauvegarder et de restaurer vos réglages et ainsi de basculer rapidement entre différents profils de l'extension. Ceci est particulièrement utile si vous souhaitez déployer l'extension avec une configuration personnalisée sur plusieurs sites :

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
fr: Maps Marker Pro vous permet de créer des groupes de repères magnifiquement animés pour les couches de cartes :

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
fr: Maps Marker Pro vous permet de personnaliser les marqueurs et les couches à inclure ou à exclure dans le widget des marqueurs récents :

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
fr: Maps Marker Pro vous permet de cacher le lien vers MapsMarker.com sur les cartes, les fichiers KML et l'application Wikitude :

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
fr: Maps Marker Pro vous permet de configurer les droits utilisateurs nécessaires pour éditer et effacer les repères et couches des autres utilisateurs.

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
fr: Maps Marker Pro vous permet d'utiliser des arrière-plans personnalisés pour les QR codes.

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
fr: Maps Marker Pro vous permet d'enregistrer le lien vers la carte en plein écran à l'écran d'accueil sur iOS et de rouvrir la carte avec une image de lancement en option comme une application web - ce qui signifie un affichage de la carte en mode plein écran, sans barre d'adresse :

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
fr: Maps Marker Pro a été correctement mis à jour de la version %1s en %2s !

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
fr: Maps Marker Pro a été correctement mis à jour en version %1s !

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
fr: La mise à jour de Maps Marker Pro en version %1s a réussi

en: Maps Marker Pro supports Google Adsense for maps. This allows you to add different types of ads to your Google maps:
fr: Maps Marker Pro prend en charge Google Adsense pour les cartes. Cela vous permet d'ajouter différents types d'annonces sur vos Google maps :

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
fr: Maps Marker Pro prend en charge la version la plus récente de leaflet.js, qui est la bibliothèque de base utilisée pour l'affichage des cartes.

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
fr: Les cartes seront chargées plus rapidement avec Maps Marker Pro - en particulier sur les appareils mobiles - comme plus aucun  jQuery n'est plus nécessaire pour l'affichage des cartes. Cela permet de réduire la taille du téléchargement de chaque carte d'environ 90kb et minimise également les ressources du navigateur nécessaires à l'affichage des cartes.

en: MapsMarker API settings
fr: Réglages de l'API MapsMarker

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
fr: Programme d'affiliation MapsMarker : enregistrez-vous et recevez jusqu'à 50% de commission!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
fr: Programme revendeur MapsMarker - revente avec 20% de remise !

en: MapsMarker.com backlinks
fr: Liens de retour vers MapsMarker.com 

en: Marker
fr: Marqueur

en: Marker added by
fr: Marqueur ajouté par

en: Marker attributes to display in list
fr: Attibuts à afficher dans la liste

en: Marker clustering
fr: Groupement de repères

en: Marker clustering settings
fr: Réglages du groupement de repères

en: Marker has been successfully deleted
fr: Marqueur correctement effacé

en: Marker has been successfully published
fr: Marqueur correctement publié

en: Marker has been successfully updated
fr: Marqueur mis à jour correctement

en: Marker name
fr: Nom du marqueur

en: Marker names in KML
fr: Nom des marqueurs en KML

en: Marker shadow
fr: Ombre du marqueur

en: Marker tooltip
fr: Infobulles des marqueurs

en: Markers
fr: Marqueurs

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
fr: Les marqueurs affectés à la couche "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
fr: Les marqueurs affectés aux multi couches "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to this layer will be listed here
fr: Les marqueurs assignés à cette couche seront listés ici

en: Markers created with Leaflet Maps Marker can also be displayed via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> on mobile devices. As a first steps, an API to <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> has been implemented. APIs to other Augmented-Reality-Providers (like <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) will probably follow in one of the next versions. Sample screenshots:
fr: Les marqueurs créés avec Leaflet Maps Marker peuvent aussi être affichés par la <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">technologie de Réalité augmentée</a> sur les terminaux mobiles. Comme première étape, une API pour <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> doit être implémentée. Des APIs pour les autres fournisseurs de Réalité augmentée (comme <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> ou <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) viendront probablement dans les prochaines versions. Copies écran d'exemples:

en: Markers per page
fr: Marqueurs par page

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
fr: Vitesse maximale du mouvement inertiel, en pixels/seconde.

en: Max. number of markers to display:
fr: Nombre maximal de marqueurs à afficher :

en: Maximum interval between points
fr: Intervalle maximum entre deux points

en: Maximum number of POIs
fr: Nombre maximum de POIs

en: Maximum width of popups in pixel
fr: Largeur maximum des pop-ups en pixel

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
fr: Largeur maximale des contrôles en pixels. La largeur est ajustée dynamiquement à des valeurs arrondies (ex. 100, 200, 500).

en: Maximum zoom level
fr: Niveau maximum de zoom

en: Minimap settings
fr: Réglages de la mini carte

en: Minimum width of popups in pixel
fr: Largeur minimum des pop-ups en pixel

en: Minimum zoom level
fr: Niveau minimum de zoom

en: Misc
fr: Divers

en: Mobile web app settings
fr: Réglages de la mobile web app

en: Mongolian (Cyrillic)
fr: Mongol (Cyrillique)

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Motorcar
fr: Voiture

en: Move markers to a layer
fr: Déplacer les marqueurs dans une couche

en: Moving time
fr: Temps de déplacement

en: Multi Layer Map
fr: Carte multi-couche

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
fr: Multisite seulement : également mettre à jour les réglages de tous les sous-sites

en: Name
fr: Nom

en: Names for default basemaps
fr: Noms pour les cartes de base par défaut

en: Nepali (Nepal)
fr: Népalais (Népal)

en: Never
fr: Jamais

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
fr: Les nouvelles icônes seront transférées dans le dossier suivant: %1$s

en: No
fr: Non

en: No layer created yet
fr: Aucune couche créée pour l'instant

en: No map has been created yet.
fr: Aucune carte n'a encore été créée.

en: No marker assigned to this layer
fr: Aucun marqueur assigné à cette couche

en: No marker created yet
fr: Aucun marqueur encore créé

en: No marker found!
fr: Aucun marqueur trouvé !

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: No promotion
fr: Pas de promotion

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian (Bokmal)
fr: Norvégien (Bokmal)

en: Norwegian (Bokmål)
fr: Norvégien (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (Nynorsk)

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
fr: Remarque : le niveau maximum de zoom peut varier sur votre carte de base

en: Now
fr: Maintenant

en: Number of digits to show after the decimal point
fr: Nombre de décimales à afficher après la virgule

en: Number of markers
fr: Nombre de marqueurs

en: Number of markers to display
fr: Nombre de marqueurs à afficher

en: Number of markers to show:
fr: Nombre de marqueurs à afficher:

en: Number of zoom levels to change when pressing + or - key.
fr: Nombre de niveaux de zoom à changer lors de l'appui sur la touche + ou -

en: OGD Vienna addresses
fr: Adresses OGD Vienne

en: OGD Vienna basemap
fr: Carte de base OGD Vienna

en: OGD Vienna basemap (max zoom 19)
fr: Carte de base OGD Vienna (zoom max 19)

en: OGD Vienna satellite
fr: Vue Satellite OGD Vienna

en: OGD Vienna satellite (max zoom 19)
fr: Vue satellite OGD Vienna (zoom max 19)

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
fr: Une demande personnelle : avant de poster un nouveau ticket d'assistance dans le <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">forum d'assistance de WordPress</a>, veuillez suivre les instructions de <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> qui vous donne une ligne directrice sur la façon de traiter les questions les plus courantes.

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open popup by default
fr: Ouvrir par défaut une pop-up

en: Open standalone map in fullscreen mode
fr: Ouvrir la carte toute seule en mode plein écran

en: OpenStreetMap (Mapnik, max zoom 18)
fr: OpenStreetMap (Mapnik, zoom max 18)

en: OpenStreetMap contributors
fr: OpenStreetMap contributeurs

en: OpenStreetMap edit link
fr: OpenStreetMap modifier le lien

en: OpenStreetMap edit link editor
fr: OpenStreetMap modifier l'éditeur de lien

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
fr: Exception pour être promu par Wikitude.

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
fr: Option pour les notifications d'admin en backend (montrant les infos sur les incompatibilités de l'extension ou les réglages incorrects du répertoire d'icônes des marqueurs par exemple). S'il vous plaît soyez conscient que les cacher résulte de ne pas être informé sur les incompatibilités de l'extension découvertes dans les versions futures aussi !

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
fr: Option pour cacher les liens vers Mapsmarker.com sur les cartes et les superpositions d'écran dans les fichiers KML.

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
fr: Optionnel: affiché sur chaque marqueur; peut être un lien vers une ressource (image, fichier PDF...). Vous pouvez utiliser cela pour envoyer des coupons à des clients potentiels qui vous trouvent sur Wikitude.

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
fr: Optionnel : affiché sur chaque marqueur; utilisé pour envoyer un email directement depuis Wikitude

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
fr: Optionnel: exemple: +4312345 - lorsqu'un numéro de téléphone est indiqué, Wikitude affiche un bouton "appelez moi" dans une bulle; utilisé pour chaque marqueur.

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
fr: En option vous pouvez changer le nom des cartes de bases prédéfinies dans la controlbox.

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
fr: Options à transmettre lors de la création de la L.Polygon pour le style (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)

en: Order by
fr: Classer par

en: Order list of markers by
fr: Trier la liste des marqueurs par

en: Output image width
fr: Largeur de l'image de sortie

en: Overlays
fr: Couches

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
fr: Remplace le décalage à appliquer un niveau de zoom fixe à la minimap indépendamment du zoom de la carte principale. Réglez-le à n'importe quel niveau de zoom valide, si non réglé le zoomLevelOffset est utilisé à la place.

en: Overview map
fr: Aperçu de la carte

en: Pace
fr: Rythme

en: Panel background color
fr: Couleur de fond du panneau

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
fr: Paneau pour afficher le nom de la couche et l'URL de l'API en haut de la carte

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
fr: Panneau pour afficher le nom des marqueurs et les URLs d'API en haut de la carte

en: Panel status
fr: Etat du paneau

en: Panel status for all layers has been successfully updated
fr: L'état du panneau pour toutes les couches a été mis à jour correctement

en: Panel text css
fr: CSS du texte du panneau

en: Panning inertia options
fr: Options des mouvements d´inertie

en: Peak memory usage: %1$s
fr: Utilisation maximale de la mémoire : %1$s

en: Pedestrian
fr: Piéton

en: Persian
fr: Persan

en: Phone
fr: Téléphone

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
fr: Merci de <a href="%s" target="_blank">cliquer ici</a> pour ajouter votre premier !

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
fr: S'il vous plaît activer l'extension "Maps Marker Pro"

en: Please activate the plugin by clicking the link above
fr: Merci d'activer l'extension en cliquant sur le lien ci-dessous

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
fr: Merci de vérifier également que vous utilisez des points-virgules (;) comme séparateurs dans fichier d'import !

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
fr: S'il vous plaît soyez conscient que la restauration des réglages d'une version plus petite de %1$s pourraient aboutir à casser l'extension à moins que vous <a href="%2$s">n'enregistriez les réglaces de l'extension une fois</a> à la suite pour inclure des paramètres ajoutées avec les nouvelles versions !

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
fr: Veuillez cliquer ici pour terminer l'installation de Maps Marker Pro

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
fr: Merci de confirmer que vous souhaitez effacer tous les marqueurs en cochant la case

en: Please contact %1$s for more details
fr: Merci de contacter %1$s pour plus de détails

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
fr: Merci de contactez votre administrateur (%1s) pour activer l'extension "Maps Marker Pro".

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
fr: Merci de contactez votre administrateur (%1s) pour renouveler votre accès aux mises à jour de l'extension et au support.

en: Please enter a license key to continue.
fr: Merci de saisir votre clé de licence pour continuer.

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
fr: Merci de saisir une adresse email valide pour continuer (ou obtenir une clé de licence d'essai gratuite)

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
fr: Merci d'entrer l'ID de la couche. Utilisez des virgules pour séparer plusieurs couches. Utilisez 0 pour les marqueurs non affectés à un calque.

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
fr: Merci d'entrer l'ID de la couche. Utilisez des virgules pour séparer plusieurs couches. 

en: Please enter settings for custom basemap
fr: Merci de faire la configuration de la carte de base personnalisée

en: Please enter settings for custom overlay
fr: Merci de configurer la surcouche personnalisée

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
fr: Merci d'entrer l'array personnalisé JSON pour styliser vos Google maps (vous pouvez utiliser le <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> pour créer des styles personnalisés facilement). Exemple pour cacher les routes :

en: Please enter your Google Maps API key here
fr: Entrez votre clé d'API Google Maps ici

en: Please enter your email to continue.
fr: Merci de saisir votre e-mail pour continuer.

en: Please enter your first name to continue.
fr: Merci de saisir votre prénom pour continuer.

en: Please enter your last name to continue.
fr: Merci de saisir votre nom pour continuer.

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
fr: S'il vous plaît installer l'extension "Leaflet MapsMarker Pro"

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
fr: S'il vous plaît rendez-vous à <a href="%1$s">Extesions / Extensions installées</a> et installer l'extension "Leaflet MapsMarker Pro"

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
fr: Veuillez noter que le fichier readme-icons.txt dans ce répertoire est utilisé pour ce contrôle, donc s'il vous plaît assurez-vous que ce fichier est disponible !

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
fr: Veuillez noter que les entrées non enregistrées ne seront pas transmises au nouvel éditeur ! S'il vous plaît cliquer sur "OK " pour changer l'éditeur malgré tout ou "Annuler" pour revenir en arrière et enregistrer en premier.

en: Please note: Google Maps API allows up to %1$s geocoding requests per day and IP-address! Click here if you have a Google Maps API for Business account which allows up to %2$s geocoding requests per day
fr: Veuillez noter que l'API Google Maps autorise jusqu'à %1$s requêtes de géolocalisation par jour et par adresse IP ! Cliquer ici si vous avez un compte Business pour l'API Google Maps qui autorise jusqu'à %2$s requêtes de géolocalisation par jour.

en: Please only select one bulk action
fr: S'il vous plaît ne sélectionner qu'une seule action groupée

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
fr: Merci de consulter %1s pour les nouvelles fonctionnalités ou l'article sur cette page du blog %2s pour plus de détails

en: Please select a map first!
fr: Merci de sélectionner une carte d'abord !

en: Please select a place or an address
fr: Merci de choisir un lieu ou une adresse

en: Please select basemap which should be used for minimaps
fr: Choisisez la carte de base qui sera utilisée pour minicartes

en: Please select import file
fr: Sélectionner un fichier source

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
fr: Sélectionnez la clé et l'ordre de tri pour la page "Toutes les couches"

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
fr: Sélectionnez la clé et l'ordre de tri pour la page "Tous les marqueurs"

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
fr: Merci de choisir les couches WMS qui doivent être disponibles lors de la création de nouveaux marqueurs/couches

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
fr: Merci de choisir la carte qui doit être pré-sélectionnée par défaut pour les nouveaux marqueurs et couches. Peut être changé au cas par cas pour chaque marqueur/couche.

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
fr: Merci de choisir les cartes de base qui doivent être disponibles dans la controlbox.

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
fr: Merci de choisir les colonnes qui doivent être affichées sur la page "Liste de toutes les couches"

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
fr: Merci de choisir les colonnes qui doivent être visibles sur la page "Liste de tous les marqueurs"

en: Please select the map you would like to add
fr: Merci de choisir la carte que vous souhaitez ajouter

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
fr: Merci de choisir les surcouches qui doivent être disponibles dans la controlbox.

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
fr: Merci de choisir votre fournisseur favori pour les itinéraires. Ce réglage sera utilisé pour le lien d'itinéraire dans le panneau en haut des cartes de marqueurs qui apparait dans la pop-up de chaque marqueur si activé.

en: Please set to disabled if you do not want to display ads on Google basemaps
fr: S'il vous plaît désactivé le si vous ne voulez pas afficher des annonces sur vos cartes de bases Google

en: Please use a dot instead of a coma as decimal delimiter!
fr: Merci d'utiliser un point au lieu d'une virgule comme séparateur des décimales !

en: Please use hexadecimal color values
fr: S'il vous plaît utiliser des valeurs hexadécimales de couleur

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
fr: Merci de consulter <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> pour les explications pour soumettre votre marqueur ou vos couches à Wikitude.

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
fr: Veuillez naviguer vers Réglages / Cartes / Réglages de géolocalisation

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
fr: Merci de vous rendre dans Réglages / Cartes / Réglages des minicartes

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
fr: Merci de vous rendre dans Réglages / Divers pour désactiver les liens vers MapsMarker.com

en: Plugin options updated on all subsites.
fr: Options de l'extension mises à jour sur tous les sous-sites.

en: Plugin options updated.
fr: Options de l'extension mises à jour.

en: Polish
fr: Polonais

en: Polygon options
fr: Options du tracé

en: Popup anchor
fr: Ancrage de la pop-up

en: Popup status
fr: Etat de la pop-up

en: Popup text
fr: Texte de la pop-up

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Prefix to use
fr: Préfixe à utiliser

en: Priority for marker maps
fr: Priorité aux cartes de marqueurs

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Private API key
fr: Clé d'API privée

en: Pro License Settings
fr: Réglages de la Licence Pro

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
fr: Traitement de la colonne %1$s du fichier importé - un nouveau repère sera créé si le mode test est désactivé

en: Promotion graphic
fr: Le graphique promotionnel

en: Promotion text
fr: Le texte promotionnel

en: Provider URL
fr: URl du fournisseur

en: Provider name
fr: Nom du fournisseur

en: Public API key
fr: Clé d'API publique

en: Public API key is invalid
fr: Clé d'API publique invalide

en: Public transport (works only in some areas)
fr: Transport publique (fonctionne uniquement dans certaines zones)

en: Punjabi (Arabic)
fr: Punjabi (Arabe)

en: QR Code
fr: Code QR

en: QR cell size
fr: Taille de la cellule du QR code

en: QR code caching
fr: Cache des codes QR

en: QR code could not be generated!
fr: Le QR code n'a pas pu être créé !

en: QR code image for link to full screen map (%s)
fr: Image du QR code pour lier à la carte en plein écran (%s)

en: QR code image size
fr: Taille de l'image du QR code

en: QR code provider
fr: Fournisseur du QR code

en: QR code settings
fr: Réglages du QR code

en: QR codes with custom backgrounds
fr: QR codes avec des arrières-plans personnalisés

en: QR gravity
fr: Gravité du QR

en: QR rotation
fr: Rotation du QR

en: QR size
fr: Taille du QR

en: Quechua (Peru)
fr: Quechuan (Pérou)

en: RSS via E-Mail
fr: Flux RSS par email

en: Rate plugin
fr: Notez l'extension

en: Recent markers
fr: Marqueurs récents

en: Recommended
fr: Conseillé

en: Referer (%1s) is invalid
fr: Le referant (%1s) n&rsquo;est pas valide

en: Referer (%1s) is not allowed
fr: Le referant (%1s) n&#8217;est pas autorisé

en: Resellers
fr: Revendeurs

en: Reset
fr: Réinitialisation

en: Reset Settings
fr: Remise à zéro des réglages

en: Retina display detection
fr: Détection d´un écran Retina

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
fr: Récupérer les POIs (Points d'Intérêts) de la base de donnée dans le périmètre en mètres à partir de l'emplacement actuel pour l'utilisateur Wikitude

en: Romanian
fr: Roumain

en: Romanian (Romania)
fr: Roumain (Roumanie)

en: Route type
fr: Type de route

en: Russian
fr: Russe

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
fr: Sauvegarde les codes QR générés dans le répertoire suivant pour de meilleures performances et limiter les appels à l'API :

en: Scale Control
fr: Contrôle de l'échelle

en: Scale control
fr: Contrôle de l´échelle

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélic Ecossais

en: Search
fr: Rechercher

en: Search completed - showing %d results below
fr: Recherche aboutie - affichage des %d résultats ci-dessous

en: Search layers
fr: Rechercher les couches

en: Search markers
fr: Rechercher des marqueurs

en: Search radius (in meter)
fr: Périmètre de recherche (en mètre)

en: Search result
fr: Résultat de recherche

en: Second
fr: SecondeIcône

en: Security options
fr: Options de sécurité

en: Separator lines
fr: Lignes de séparation

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
fr: Serbe (Cyrillic, Bosnie Herzégovine)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
fr: Serbe (Cyrillic, Serbie)

en: Serbian (Latin, Serbia)
fr: Serbe (Latin, Serbie)

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
fr: Le fournisseur de services utilisé pour créer des QR codes pour lier vers des cartes en plein écran

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
fr: Mettre à faux si vous ne voulez pas que la pop-up se forme quand l'utilisateur clique sur la carte.

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
fr: Régler sur faux si vous ne voulez pas que la carte fasse une animation panoramique pour s'adapter à la pop-up.

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
fr: Mettre 0 si vous ne voulez pas affecter de nouveaux marqueurs à la couche

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
fr: Activer cette option si vous souhaitez mettre à niveau facilement vers une version bêta.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
fr: Activez cette option si vous voulez supprimer tous les backlinks et les logos du backend ainsi que pour rendre les entrées Outils, Réglages, Support et License du menu visibles uniquement pour les administrateurs (droit d'utilisateur activate_plugins)

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
fr: Régler sur faux si vous souhaitez utiliser les cartes de base produites avec maptiler par exemple

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
fr: Régler sur faux si vous voulez utiliser les superpositions produites avec maptiler par exemple

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
fr: Définit si la minicarte doit avoir un bouton pour la minimiser

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
fr: Définit si la minicarte doit avoir un zoom animé (Causera un léger décalage après le déplacement de la carte principale.)

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
fr: Définit si la minicarte doit disparaître automatiquement si les limites de la carte parente ne correspondent pas à celles de la minicarte. Particulièrement utile lorsque zoomLevelFixed est réglé.

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
fr: Les réglages ci-dessous seront appliqués à toutes les traces GPX ajoutées aux cartes de repère ou de couche

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
fr: Réglages mis à jour - vous utilisez maintenant l'éditeur complet !

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
fr: Réglages mis à jour - vous utilisez maintenant l'éditeur simple !

en: Shadow anchor
fr: Ombre de l'ancre

en: Shadow icon
fr: Icone de l'ombre

en: Shadow size
fr: Taille de l'ombre

en: Short name
fr: Nom court

en: Shortcode and API links
fr: Raccourci et liens d'API

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
fr: Raccourci pour ajouter des marqueurs ou des couches dans les articles ou les pages - exemple : [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention : si vous modifiez le raccourci après l'avoir incorporé dans les articles/pages , le raccourci sur ces articles/pages spécifiques devra être changé aussi manuellement - sinon ces marqueurs/couches ne seront pas affichés sur le frontend !

en: Shortest
fr: Le plus court

en: Show GeoRSS subscribe link
fr: Afficher le lien d'inscription au flux GeoRSS

en: Show attribution link
fr: Montrer de l'url d'attribution

en: Show detailed results for each row
fr: Afficher les résultats détaillés pour chaque colonne

en: Show embedded map in full-screen mode
fr: Afficher la carte intégrée en mode plein écran

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
fr: Afficher errorTile-images si la carte ne peut pas être chargée ?

en: Show icons
fr: Afficher les icônes

en: Show list of markers below map
fr: Afficher les marqueurs sous la carte

en: Show marker creation time
fr: Afficher l'heure de création du marqueur

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
fr: Afficher le nom du marqueur de l'info-bulle du navigateur qui apparaît au survol du marqueur (l'info-bulle est toujours cachée si le nom du marqueur est vide).

en: Show markers from other layers on this map
fr: Afficher les marqueurs des autres couches sur cette carte

en: Show me where I am
fr: Montre moi où je suis

en: Show minimap
fr: Afficher la minicarte

en: Show traffic layer?
fr: Afficher la couche de traffic

en: Sindhi (Arabic)
fr: Sindhi (Arabe)

en: Sinhala
fr: Cingalais

en: Size for high-resolution iPad
fr: Dimension pour l'iPad de haute-résolution

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
fr: Dimension pour l'iPhone de haute-résolution and l'iPod touch

en: Size for iPad
fr: Dimension pour l'iPad

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
fr: Dimension pour l'iPhone 5 and l'iPod 5

en: Size for iPhone and iPod touch
fr: Dimension pour l'iPhone and l'iPod touch

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovaque

en: Sort order
fr: Ordre de classement

en: Sort order for layer listing page
fr: Ordre de tri pour la liste des couches

en: Sort order for marker listing page
fr: Ordre de tri des pages de liste de marqueurs

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Mexico)
fr: Espagnol (Mexique)

en: Spanish (Spain)
fr: Espagnol (Espagne)

en: Spanish (United States)
fr: Espagnol (Etats-Unis)

en: Start
fr: Début

en: Start anonymous free 30-day trial period
fr: Commencer une période gratuite et anonyme de 30 jours d'essai

en: Start icon
fr: Icone de départ

en: Start personalized free 30-day trial period
fr: Commencez la période d'essai gratuite de 30 jours

en: Starting time
fr: Heure de début

en: Status
fr: État

en: Stroke opacity
fr: Opacité du trait

en: Stroke width in pixels
fr: Epaisseur du trait en pixels

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
fr: Les cartes stylisées vous permettent de personnaliser la présentation des cartes Google, en changeant l'affichage visuel des éléments tels que les routes, les parcs, les zones urbaines.

en: Subdomain names
fr: Noms des sous-domaines

en: Subscribe to markers
fr: S'abonner aux marquers

en: Subscribe to markers via GeoRSS
fr: S'abonner aux marqueurs au format GeoRSS

en: Subscriber (Capability read)
fr: Abonné (Droit de lecture)

en: Success
fr: Réussi

en: Support for conditional css loading
fr: Support pour le chargement conditionnel du css

en: Support for responsive designs
fr: Prise en charge du responsive design

en: Support for subdomains?
fr: Gestion des sous-domaines ?

en: Swedish
fr: Suédois

en: Swedish (Sweden)
fr: Suédois (Suède)

en: Tags
fr: Mots-clefs

en: Target
fr: Destination

en: Terms of Service
fr: Conditions d'utilisation

en: Text after list of markers
fr: Texte après la liste des marqueurs

en: Text before list of markers
fr: Texte avant la liste des marqueurs

en: The AdSense For Content channel number for tracking the performance of this AdUnit. It must be stored as a string as it will typically be a large UINT64.
fr: Le numéro de la chaîne du AdSense pour le contenu pour le suivi de la performance de ce AdUnit. Il doit être stocké sous forme de chaîne car il sera généralement un grand UINT64.

en: The GPX file at %s could not be found!
fr: Le fichier GPX dans %s n'a pas été trouvé !

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
fr: Le fichier GPX n'a pas pu être chargé à cause de l'erreur suivante:<br/>%s!

en: The URL to the GPX file you entered seems to be invalid (it has to start with http for example)!
fr: L'URL de la piste GPX que vous avez entré est invalide (elle doit commencer par http)

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
fr: L'URL de l'image de l'ombre des icônes personnalisées. Si laissé vide, aucune image d'ombre ne sera utilisée (même si l'option ci-dessus est réglée à la valeur par défaut).

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
fr: Le statut WMS de toutes les couches a été mis à jour correctement

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
fr: L'angle de rotation du QR code. Angles acceptés : 0/90/180/270.

en: The base domain from which to load the Google Maps API (used for geocoding for example). If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
fr: Le domaine de base à partir duquel charger l'API de Google Maps (utilisé pour le géocodage, par exemple). Si vous voulez changer uniquement la langue de l'interface Google Maps (boutons, etc.), s'il vous plaît changer l'option "localisation de la langue Google" ci-dessus.

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
fr: La carte de base pour toutes les couches a été correctement configurée à %1$s

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
fr: L'état de regroupement pour toutes les couches a été correctement mis à jour

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
fr: Le paramètre de culture vous permet de sélectionner la langue de la culture pour les entités géographiques, les noms des lieux et les libéllés des cartes sur Bing Map images. Pour les cultures prisent en charge, les noms de rues sont localisées en fonction de la culture locale. Par exemple, si vous demandez un lieu en France, les noms des rues sont localisés en français. Pour les autres données localisées telles que les noms de pays, le niveau de localisation varie pour chaque culture. Par exemple, il peut ne pas y avoir un nom localisé pour les "Etats-Unis" pour chaque code de culture. Voir <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">cette page</a> pour plus de détails.

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
fr: La largeur de l'image souhaitée renvoyée dans la réponse. Si laissé vide, la largeur de l'url de l'image sera utilisée.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
fr: La capture d'écran suivante a été prise avec l'éditeur avancée activée.

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
fr: Les réglages suivants seront utilisés pour tous les marqueurs et couches de cartes

en: The height of the minimap in pixels.
fr: La hauteur de la mini-carte en pixels.

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
fr: L'icône est affichée en mode caméra dans Wikitude pour indiquer un marqueur - 32 x 32 pixels, PNG avec transparence

en: The language used on plugin pages on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google and Bing Services can be set seperately via Settings / tab "Google Maps" / "Google language localization" respectively tab "Bing Maps" / "Cultures"
fr: La langue utilisée sur les pages de l'extension dans le backend et/ou sur les cartes sur frontend. S'il vous plaît noter que la langue pour les services de Google et de Bing peuvent être réglé séparément via Réglages / onglet "Google Maps" / "localisation de la langue Google " et respectivement dans l'onglet "Bing Maps" / "Cultures"

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
fr: La liste d'état des marqueurs pour toutes les couches a été mise à jour correctement

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
fr: Le logo est affiché dans le coin inférieur gauche dans Wikitude quand une icône est sélectionnée - 96 x 96 pixels, PNG avec transparence

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
fr: La taille de la carte pour toutes les couches a été correctement mise à jour à la largeur =  %1$s %2$s et la hauteur = %3$s px

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
fr: La taille des cartes pour tous les marqueurs a été mise à jour à une largeur = %1$s %2$s et une hauteur = %3$s px

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
fr: Le marqueur a été correctement dupliqué - nouveau numéro: %1$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
fr: Le marqueur numéro %1$s a été correctement supprimé

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
fr: Le marqueur numéro %1$s a été correctement publié

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
fr: Le rayon maximal qu'un groupe couvrira à partir du repère central (en pixels). Le diminuer fera des groupes plus petits.

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
fr: Le décalage appliqué au zoom dans la minicarte par rapport au zoom de la carte principale. Peut être positif ou négatif.

en: The opacity of the markers.
fr: Opacité des marqueurs

en: The opacity of the tile layer.
fr: Opacité de la couche.

en: The option "order by distance from layer center" is only available in the pro version!
fr: L'option "tri selon la distance depuis le centre du calque" est disponible seulement dans la version pro !

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
fr: L'état des sur-couches pour toutes les couches a été correctement mis à jour

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
fr: L'extension "Leaflet Maps Marker" est inactive sur ce site et donc ce lien d'API ne fonctionne pas. <br/><br/>Veuillez contacter le propriétaire du site (%1s) pour qu'il active à nouveau l'extension.

en: The position of the control (one of the map corners).
fr: La position des contrôles (un des coins de la carte).

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
fr: L'emplacement du bouton pour le plein écran  (un des coins de la carte).

en: The position of the geolocate button (one of the map corners).
fr: La position du bouton de géolocalisation (un des coins de la carte).

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
fr: Le paquet de l'extension pro n'a pas pu être téléchargé automatiquement. S'il vous plaît télécharger l'extension depuis <a href="%1s">%2s </a> et l'installer manuellement dans le répertoire /wp-content/plugins sur votre serveur

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
fr: Taux auquel le mouvement inertiel ralentit, en pixels/seconde

en: The request method %1s is not allowed
fr: La méthode de requête %1s n'est pas autorisé

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
fr: Les couches sélectionnées (identifiants %1$s) ont été supprimées et les marqueurs ont été assignés à %2$s

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
fr: Les couches sélectionnées ont été dupliquées. Les nouveaux identifiants de couche sont:

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
fr: Les marqueurs sélectionnés ont été affectés à la couche sélectionnée

en: The selected markers have been deleted
fr: Les marqueurs sélectionnés ont été supprimés

en: The table above is listing %1s out of %2s markers (sorted by %3s %4s)
fr: Le tableau ci-dessus liste %1s sur les %2s marqueurs (triées par %3s %4s)

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
fr: La position en x en haut à gauche du QR code. (Mesurée en pixels)

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
fr: La position en y en haut à gauche du QR code. (Mesurée en pixels)

en: The usage of Google Maps is free for non-commercial users. Since 01/2012, commercial users have a current usage limit of 25.000 free requests a day - with additional usage cost of 0.5$/1000 requests. In order to comply with the <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, commercial users have to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">register for a free API key</a>. This API key can also be used by non-commercial users in order to monitor their Google Maps API usage.
fr: L'utilisation de Google Maps est gratuite pour les usages non commerciaux. Depuis Janvier 2012, les utilisateurs commerciaux sont limités à 25 000 requêtes gratuites par jour - au-delà c'est 0,5$/1000 requêtes. Afin d'être en règle avec les <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, les utilisateurs commerciaux doivent <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">s'enregistrer gratuitement pour une clé API</a>. Cette clé peut aussi être utilisée par les utilisateurs non commerciaux afin de continuer à utiliser l'API Google Maps.

en: The width of the minimap in pixels.
fr: La largeur en pixels de la minimap.

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
fr: La largeur/hauteur du visuel du QR code (minimum : 124 pixels)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées en x de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
fr: Les coordonnées en x de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The x-coordinates of the icons in pixel
fr: Les coordonnées sur l'axe x des icônes, en pixels

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
fr: Les coordonnées en x de la marge entre les pop-ups et les bords de la carte après que l'autopanning ai été effectuée.

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
fr: Les coordonnées en x de l'ancre de la pop-up (par rapport à son coin supérieur gauche)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
fr: Les coordonnées sur l'axe x de l'ombre, en pixels

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées en y de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
fr: Les coordonnées en y de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The y-coordinates of the icons in pixel
fr: Les coordonnées sur l'axe y des icônes, en pixels

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
fr: Les coordonnées en y de la marge entre les pop-ups et les bords de la carte après que l'autopanning ai été effectuée.

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
fr: Les coordonnées en y de l'ancre de la pop-up (par rapport à son coin supérieur gauche)

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
fr: Ce domaine de base est également utilisé pour l'Itinéraire de Google Maps.

en: This is a default description.
fr: Description par défaut.

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
fr: Il s'agit d'une carte multi-couche - les repères ne peuvent pas être affectés à cette couche directement

en: This layer cannot be converted into a multi-layer-map as %1$s markers have been directly assigned to this layer.
fr: Ce calque ne peut pas être converti en une carte multi-calques car %1$s marqueurs lui ont été directement associés.

en: This license is active.
fr: Cette licence est activée.

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
fr: Ce message disparaîtra lorsque la version Pro aura été activée ou supprimée de votre serveur (via la page Extensions de WordPress !)

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
fr: Ce paramètre n'est utilisé que si la langue du plugin n'est pas sélectionnée automatiquement

en: This tool tests the authentication/signature
fr: Cet outil teste l'authentification/signature

en: This tool will generate a secure, expiring URL
fr: Cet outil va générer une URL sécurisée, limitée dans le temps

en: Tigrinya
fr: Tigrinia

en: Tiles URL
fr: URL des tuiles

en: Time
fr: Heure

en: Timestamp for KML animation
fr: Horodatage pour l'animation KML

en: TinyMCE button
fr: Bouton TinyMCE

en: Tip: highlight an assigned marker by adding the marker ID as shortcode attribute (e.g. %1$s) or add %2$s to the URL where the map is embedded
fr: Astuce: mettez en évidence un marqueur attribué en ajoutant l'ID du marqueur comme attribut shortcode (p.e. %1$s) ou ajoutez %2$s à l'URL de la page où la carte est intégrée

en: Title
fr: Titre

en: To preview the updated list of markers, please save layer map first and then reload the page!
fr: Pour prévisualiser la liste des marqueurs mise à jour, merci de sauvegarder la carte du calque d'abord puis de recharger la page !

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
fr: Pour sélectionner uniquement les marqueurs d'une couche, s'il vous plaît entrez l'ID de la couche. Utilisez des virgules pour séparer plusieurs couches. Utilisez 0 pour les marqueurs non affectés à un calque.

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
fr: Pour commencer votre essai gratuit pendant 30 jours de Maps Marker Pro, s'il vous plaît cliquer sur le bouton "Démarrer l'installation" ci-dessous. Cela va démarrer le téléchargement de Maps Marker Pro à partir de <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> et l'installation d'une extension séparée.<br/>Pour la suite activer l'extension pro et vous serez guidé à travers le processus pour obtenir une licence de 30 jours d'essai gratuit, sans aucune obligation. Votre essai expirera automatiquement, sauf si vous achetez une licence pro valide. Vous pouvez également revenir à la version gratuite à tout moment.

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
fr: Dommage que vous utilisiez la version gratuite à nouveau :-( <a href="%1s" target="_blank"> S'il vous plaît dites-nous ce que nous pouvons faire pour vous avoir en tant qu'utilisateur pro et recevez un bon de réduction !</a>

en: Tools
fr: Outils

en: Top left of the map
fr: Supérieur gauche de la carte

en: Top right of the map
fr: Supérieur droit de la carte

en: Total track distance
fr: Longueur total du parcours

en: Track color
fr: Couleur de la piste

en: Track name
fr: Nom de la piste

en: Track weight
fr: Importance de la trace

en: Trademarks and copyright
fr: Copyright et marques déposées

en: Translation updates
fr: Mises à jour de la traduction

en: Translations
fr: Traductions

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen (Latin)
fr: Turkmène (Latin)

en: Type
fr: Genre

en: Type of transport
fr: Type de transport

en: URL hashes
fr: hashes des URL

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
fr: URL de l'image qui apparait lors du survol du texte "(Legend)" à côté du texte de crédit WMS

en: URL to GPX track
fr: URL de la piste GPX

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">administrator</a>
fr: Instruction de mise à jour :  comme votre utilisateur n'a pas le droit de mettre à jour les extensions, s'il vous plaît contactez votre <a href="mailto:%1s?subject=Mise à jour -Leaflet Maps Marker- sur %2s">administrateur</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
fr: Instruction de mise à jour :  s'il vous plaît lancez la mise à jour depuis la <a href="%1s"Updates-page</a>.

en: Updated By
fr: Mise à jour par

en: Updated On
fr: Mise à jour le

en: Updated by
fr: Mise à jour par

en: Updated on
fr: Mise à jour le

en: Upgrade to Pro
fr: Mise à niveau vers la version Pro

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
fr: Passez à la version Pro pour plus de fonctionnalités - cliquez ici pour voir comment commencer votre période d´essai gratuite de 30 jours

en: Upload GPX track
fr: Envoyer une piste GPX

en: Upload new icon
fr: Envoi d&rsquo;une nouvelle icône

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
fr: Envoi réussi - <a href="%1$s" target="_top">s'il vous plaît recharger la page</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
fr: Télécharger de nouvelles icônes devient plus facile avec Maps Marker Pro - plus besoin d'utiliser un client FTP, il suffit de cliquer sur le nouveau bouton de téléchargement et d'ajouter de nouvelles icônes depuis la zone d'administration de WordPress facilement :

en: Use custom icon URL and directory
fr: Utiliser l'url de l'icône et le répertoire personnalisées 

en: Use the button below to propagate the license key entered above to all WordPress Multisite subsites.
fr: Utilisez le bouton ci-dessous pour propager la clé de licence entrée au-dessus à tous les sous-sites du WordPress multisite.

en: Use the following directions provider
fr: Utiliser le fournisseur suivant pour les itinéraires

en: Use the settings below to customize the display of ads on Google basemaps.
fr: Utilisez les réglages ci-dessous pour personnaliser l'affichage des annonces sur les cartes e bases de Google.

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
fr: Utiliser ce raccourci dans les articles ou pages sur votre site web ou une des liens d'API pour l'intégration dans des sites webs externes ou des apps

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
fr: Utilisé pour le format JSON uniquement, permet d'écrasser la <a href="%1s" target="_blank">politique de même origine</a> (peut être écrasée par le paramètre callback sur chaque demande d'API)

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
fr: Utilisé pour les cartes créées - ne pas changer cela si vous n'êtes pas sûr de ce que vous faites !

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
fr: Utilisé si Wikitude ne transmet pas la variable maxNumberofPois - 50 est la valeur maximale recommandée

en: Used in content
fr: Utilisé dans le contenu

en: User
fr: Utilisateur

en: User role needed for adding and editing markers/layers
fr: Droit de l'utilisateur nécessaire pour ajouter et modifier des marqueurs/couches

en: User role needed for deleting markers/layers
fr: Role de l'utilisateur nécessaire pour effacer des marqueurs/couches

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
fr: Droit de l'utilisateur nécessaire pour supprimer les repères/couches des autres utilisateurs

en: User role needed for editing markers/layers from other users
fr: Droit de l'utilisateur nécessaire pour éditer les repères/couches des autres utilisateurs

en: Uyghur
fr: Ouïghoure, Uyghur

en: Uzbek (Latin)
fr: Ouzbek (Latin)

en: Valencian
fr: Valence

en: Version of the WMS service to use
fr: Version du service WMS à utiliser

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View fullscreen
fr: Afficher en plein écran

en: View marker
fr: Afficher le repère

en: Visible API links for each marker
fr: Liens d'API visibles pour chaque marqueur

en: Visible API links in panel
fr: Liens d'API visibles dans le panneau

en: Visit our contact form to submit your feature request or idea
fr: Rendez-vous sur notre formulaire de contact pour nous envoyer votre demande de fonctionnalité ou d'idée

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
fr: Les codes QR pour les cartes en plein écran sont créées par Visualread.com

en: Visualead settings
fr: Réglages de Visualead

en: WMS layer 1 settings
fr: Réglages Couche WMS 1

en: WMS layer 10 settings
fr: Réglages Couche WMS 10

en: WMS layer 2 settings
fr: Réglages Couche WMS 2

en: WMS layer 3 settings
fr: Réglages Couche WMS 3

en: WMS layer 4 settings
fr: Réglages Couche WMS 4

en: WMS layer 5 settings
fr: Réglages Couche WMS 5

en: WMS layer 6 settings
fr: Réglages Couche WMS 6

en: WMS layer 7 settings
fr: Réglages Couche WMS 7

en: WMS layer 8 settings
fr: Réglages Couche WMS 8

en: WMS layer 9 settings
fr: Réglages Couche WMS 9

en: WMS layers
fr: couches WMS

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
fr: WMS désigne le <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service (Service Web de Carte)</a> et est un protocole standart pour fournir des images de cartes géoréférencées sur Internet qui sont générées par un serveur de cartes utilisant une base de données GIS.<br/>Avec Leaflet Maps Marker vous pouvez configurer un maximum de 10 couches WMS qui peuvent être activées pour chaque carte. Par défaut, 10 couches WMS de l'<a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienne</a> et de l'<a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency (Agence Environnementale Européenne</a> ont été préconfigurés pour vous.<br/>Une sélection de couches WMS complémentaires est disponible sur la page <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>

en: Walking directions
fr: Itinéraire piéton

en: Warning - cannot be undone!
fr: Avertissement - cette action ne pas peut être annulée !

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
fr: Attention: Mapbox nécessite désormais d'utiliser une clé d'API individuelle pour vos propres cartes MapBox %1$s - <a href="%2$s">merci de mettre à jour vos réglages !</a><br/>Un tutoriel expliquant comment obtenir un jeton d'accès gratuit aux API Mapbox se trouve à %3$s

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s): please use , and not . as comma separator! Using default value %4$s instead
fr: Attention : valeur incorrecte de %1$s dans la colonne %2$s (%3$s) : Utilisez la virdgule et non le point comme séparateur ! La valeur par défaut %4$s a été utilisée

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
fr: Avertissement : aucun marqueur assigné à cette couche avec l'ID %1$s ou couche inexistante !

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
fr: Attention: non recommandé sur les sites de production - utilisation risquée!

en: Warning: the plugin %1$s is active and causing maps to break - please deactivate that plugin!
fr: Avertissement: l'extension %1$s est active et empêche les cartes de fonctionner - merci de désactiver cette extension !

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with Leaflet Maps Marker. Please update to a more current Google analytics plugin like http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/
fr: Avertissement : vous utilisez une version obsolète de l'extension WP Google Analytics qui est incompatible avec Leaflet Maps Marker. Merci d'utiliser une extension Google Analytics plus récente telle que http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
fr: Avertissement : vous utilisez l'extension "Better WordPress Minify" qui peut empêcher le bon fonctionnement de Leaflet Maps Marker si l'option "Minify JS files automatically ?" est activée. Merci de désactiver cette option (Settings / BWP Minify) ou ajouter <strong>leafletmapsmarker</strong> dans le champ du formulaire "Scripts to be ignored (not minified)"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
fr: Avertissement : vous utilisez l'extension "W3 Total Cache" avec la fonction "CDN" activée qui peut empêcher le bon fonctionnement de Leaflet Maps Marker.<br/>Pour régler le problème rendez-vous sur <a href="%1s">Performance / CDN / Avancée</a> et ajoutez <strong>%2s</strong> au "Fichier rejetés :"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
fr: Avertissement : vous utilisez l'extension "W3 Total Cache" avec la fonction "JS Minify" activée qui peut empêcher le bon fonctionnement de Leaflet Maps Marker.<br/>Pour régler le problème rendez-vous sur <a href="%1s">Performance / Minify / Avancée</a> et ajoutez <strong>%2s</strong> à "Ne jamais minifier les fichiers JS suivants :"

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing Leaflet Maps Marker layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
fr: Avertissement : vous utilisez l'extension "WP Minify" qui peut empêcher le bon fonctionnement de Leaflet Maps Marker si l'option "Enable HTML Minification" est activée. Merci de désactiver cette option dans Settings / BWP Minify.

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps to break! To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Sucuri Security / Hardening</a> and click on the button "Revert hardening" in the section "Restrict wp-content access".
fr: Attention: vous utilisez l'extension %1$s qui empêche les cartes de fonctionner! Pour résoudre le problème, veuillez naviguer vers <a href="%2$s">Sucuri Security / Hardening</a> et cliquer sur le bouton "Revert hardening" dans la section "Restrict wp-content access".

en: Warning: you are using the plugin Javascript to Footer which is incompatible with Leaflet Maps Marker and causing maps to break. Please deactivate this plugin in order to be able to use Leaflet Maps Marker.
fr: Avertissement : vous utilisez l'extension "Javascript to Footer" qui peut empêcher le bon fonctionnement de Leaflet Maps Marker. Merci de désactiver cette extension afin de pouvoir utiliser Leaflet Maps Marker.

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
fr: Avertissement : vous avez activé la fonction cartes bing mais vous n'avez fourni de clés d'API. Merci de consulter <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> pour savoir comment obtenir une clé d'API bing gratuitement !

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
fr: Avertissement : votre accès aux mises à jour et au support pour Maps Marker Pro a expiré !

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
fr: Attention: votre site utilise jQuery Mobile, ce qui peut empêcher les cartes de Maps Marker Pro de fonctionner. Si c'est le cas, veuillez naviguer vers  Maps Marker (Pro) / Réglages / Divers / Réglages généraux et réglez l'option "Où insérer les fichiers JavaScript sur le frontend ?" sur "en tête (+ inline javascript)" pour corriger le problème.

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
fr: Avertissement : votre utilisateur n'a pas la permission d'installer de nouvelles extensions - s'il vous plaît contacter votre administrateur (%1s)

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro. Below you find some highlights from our development roadmap - if an important one is missing for you, let us know and we will check if we can include it in a future release:
fr: Nous travaillons dur pour offrir la meilleure solution de cartographie disponible pour WordPress - pour vous aider à partager vos endroits préférés. C'est pourquoi nous sommes engagés à améliorer constamment Maps Marker Pro. Ci-dessous vous trouverez quelques points clés de notre feuille de route de développement - si un point important semble vous manquer, faîtes le nous savoir et nous vérifierons si nous pouvons l'inclure dans une future version :

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Welsh
fr: Gallois

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
fr: Lorsque vous cliquez sur un groupe au niveau de zoom en bas il s'éclate afin que vous puissiez voir tous ses repères :

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
fr: Lorsque vous cliquez sur un groupe cela zoome à ses limites

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
fr: Lorsque vous survolez avec la souris un groupe, les limites de ses repères s'affichent :

en: Where to change the default language
fr: Pour changer la langue par défaut

en: Where to insert Javascript files on frontend?
fr: Où insérer les fichiers JavaScript sur le frontend ?

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
fr: Soit la carte gère elle-même les redimensionnements de fenêtre pour se redimensionner elle-même.

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
fr: Soit la carte peut-être déplaçée avec la souris/tactile ou non.

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
fr: Soit la carte peut-être zoomée en écartant deux doigts.

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
fr: Soit la carte peut-être zoomée avec la molette de la souris.

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
fr: Soit la carte peut-être zoomée en double-cliquant dedans.

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
fr: Soit la carte peut être zoomée à une zone rectangulaire spécifiée en faisant glisser la souris tout en maintenant la touche shift.

en: Whether the scale control is added to the map by default.
fr: Soit le contrôle d'échelle est ajouté par défaut à la carte.

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
fr: Soit le contrôle du zoom ajouté par défaut à la carte.

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
fr: Soit pour ajouter un bouton pour l'affichage des cartes en plein écran via HTML5

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
fr: Pour afficher l'échelle impériale (mi/ft).

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
fr: Afficher l'échelle métrique (m/km).

en: Which geocoding option should be used?
fr: Quelle option de géolocalisation souhaitez-vous utiliser ?

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
fr: Widget pour afficher les marqueurs les plus récents de Leaflet Maps Marker - merci de consulter www.mapsmarker.com pour plus de détails

en: Widget to show the most recent markers
fr: Widget pour afficher les repères les plus récents

en: Width
fr: Largeur

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
fr: Largeur et hauteur en pixels de l'image du code QR pour les liens vers la carte plein écran des marqueurs/couche

en: Width of the icons in pixel
fr: Largeur des icônes en pixel

en: Width of the shadow icon in pixel
fr: Largeur de l'icône d'ombrage en pixel

en: Width of the shadow in pixel
fr: Largeur de l'ombre en pixels

en: Wikitude API powered by www.mapsmarker.com
fr: API Wikitude gérée par www.mapsmarker.com

en: Wikitude settings
fr: Configuration Wikitude

en: Will be displayed in controlbox if selected
fr: Sera affiché dans la controlbox si sélectionné

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
fr: Sera utilisé lors de la création d'une nouvelle couche. Toutes les valeurs peuvent être changées ensuite sur chaque couche.

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
fr: Sera utilisé lors de la création d'un nouveau marqueur. Toutes les valeurs peuvent être changées ensuite sur chaque marqueur.

en: Will replace {s} from base url if available
fr: Remplacera {s} dans l'URL de base si possible

en: Will replace {s} from tiles url if available
fr: Remplacera {s} dans l'URL des tuiles si possible

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
fr: Avec cette option activée, la carte suit lorsque vous déplacez vers un autre "copie" du monde et y déplace toutes les superpositions comme les marqueurs et les couches vectorielles.

en: WordPress Admin Bar integration
fr: Intégration à la barre d'admin de WordPress

en: WordPress Multisite settings
fr: Réglages Multisites WordPress

en: WordPress Pointers
fr: Liens WordPress

en: WordPress admin area and frontend
fr: Zones publiques et d'administration de WordPress

en: WordPress admin area only
fr: Zone d'administration de WordPress uniquement

en: WordPress admin dashboard widget
fr: Widget pour le tableau de bord admin de WordPress

en: WordPress frontend only
fr: Zone publique de WordPress

en: XML sitemaps integration
fr: intégration des sitemaps XML

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuel

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
fr: Oui (merci de saisir les sous-domaines dans le champ de formulaire ci-dessous)

en: Yes I want to propagate the license key to all subsites
fr: Oui je veux propager la clé de licence à tous les sous-sites

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
fr: Vous avez déjà téléchargé "Maps Marker Pro" sur votre serveur mais ne l'avez pas encore activée !

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
fr: Vous utilisez actuellement v%1s et l'auteur de l'extension recommande fortement la mise à jour à la v%2s pour pouvoir bénéficier de nouvelles fonctionnalités, corrections de bugs et des traductions mises à jour (s'il vous plaît rendez-vous sur <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">cet article du blog</a> pour tous les détails de la dernière version).

en: You are using the simplified editor
fr: Vous utilisez l'éditeur simplifié

en: You are within %1$s %2$s from this point
fr: Vous êtes à %1$s %2$s de ce point

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
fr: Vous pouvez aussi ajouter des marqueurs directement dans les articles ou pages sans avoir à les enregistrer dans votre base de données au préalable. Vous devez juste utiliser le code court avec les attributs mlat et mlon (ex. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
fr: Vous pouvez également modifier le niveau de zoom en cliquant sur + ou - sur la carte de prévisualisation ou en utilisant la molette de votre souris

en: You can also select a search prefix, which automatically gets added to search form when creating a new marker or layer.
fr: Vous pouvez choisir un préfixe de recherche, qui sera automatiquement ajouté au formulaire de recherche lorsque vous créez un nouveau marqueur ou une nouvelle couche.

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
fr: Vous pouvez également télécharger les icônes en cliquant sur le bouton "télécharger nouvelle icône"

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
fr: Vous pouvez sauvegarder vos réglages actuels sur la <a href="%1$s">page des outils</a> avant de réinitialiser toutes les options à leurs valeurs par défaut.

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
fr: Vous pouvez continuer à utiliser la version %s sans aucune restriction. Cependant vous ne pourrez pas bénéficier des mises à jour, y compris les résolutions de bugs, les nouvelles fonctions, les optimisations ainsi que de bénéficier du support.

en: You can get better search results if you enable the bounds feature. This allows you to specify the area in which to primarily search for places or addresses. Please note: the results are biased towards, but not restricted to places or addresses contained within these bounds.
fr: Vous obtiendrez de meilleurs résultats de recherche en activant la fonction Frontières. Cela vous permet d'indiquer la zone principale de recherche pour les lieux et adresses. Remarque: les résultats seront de fait biaisés, mais non restreints aux lieux ou adresses contenus dans la limite de ces frontières.

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
fr: Vous avez téléchargé <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> mais vous n'avez enregistré aucune clé de licence de 30-jours-essai-gratuit. Veuillez noter que <a href="%2s" target="_blank"> conformément à notre politique de confidentialité</ a> nous n'allons pas divulguer, louer ou vendre vos informations personnelles!<br/> Si vous installez Maps Marker Pro sur une installation locale (<a href="%3s" target="_blank"> voir les forfaits disponibles sur Wikipedia </ a>). Vous pouvez également tester le plugin pro sans enregistrer la clé de licence de 30-jours-essai-gratuite et sans limite de temps .

en: You have an error in your SQL syntax
fr: Vous avez une erreur dans votre syntaxe SQL

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
fr: Vous avez installé Maps Marker Pro en local sur votre ordinateur. La saisie d'un numéro de licence n'est pas obligatoire mais recommandée car cela vous permet d'avoir accès au support technique<a href="%1s" target="_blank">ouvrir un billet support</a>. Vous devez être conscient que, lorsque vous utilisez le plugin sur un domaine actif, entrer une clé de licence est obligatoire!

en: You must agree to the TOS to continue.
fr: Vous devez accepter les CGU pour continuer.

en: You seem located outside the boundaries of the map
fr: Vous semblez être en dehors des limites de la carte

en: You successfully switched to the advanced editor.
fr: Vous avez basculé avec succès à l'éditeur avancé.

en: You successfully switched to the simplified editor.
fr: Vous avez basculé avec succès à l'éditeur simplifié.

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
fr: Votre clé de licence d'essai de 30 jours gratuit a expiré. <a href="%1s" target="_blank"> Veuillez acheter une nouvelle clé de licence pro afin de pouvoir continuer</a>.

en: Your license was activated successfully!
fr: Votre licence a été correctement activée !

en: Your new license was registered successfully!
fr: Votre nouvelle licence a été enregistrée avec succès !

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
fr: Votre compte utilisateur n'a pas les droits pour effacer cette coucher et tous les repères qui y sont attachés !

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
fr: Votre compte utilisateur n'a pas les droits pour effacer cette couche !

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
fr: Votre compte utilisateur n'a pas les droits pour effacer ce repère !

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
fr: Votre utilisateur n'a pas le droit de dupliquer cette couche!

en: Your user does not have the permission to update this layer!
fr: Votre compte utilisateur n'a pas les droits pour modifier cette couche !

en: Your user does not have the permission to update this marker!
fr: Votre compte utilisateur n'a pas les droits pour mettre à jour ce repère !

en: Your user does not have the right to perform this action
fr: Votre utilisateur n'a pas le droit de réaliser cette action

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
fr: Le niveau de zoom pour toutes les couches a bien été mis à jour à %1$s

en: Zoom level for the selected markers has been successfully set to %1$s
fr: Le niveau de zoom pour les repères sélectionnés a bien été mis à jour à %1$s

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: a much better panning inertia implementation
fr: une meilleure mise en œuvre d'inertie panoramique

en: activate
fr: activé

en: add
fr: ajouter

en: add dynamic URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: %1$s
fr: ajouter les hashes des URL dynamiques aux pages webs avec carte, permettant aux utilisateurs de faire facilement un lien vers des vues spécifiques des cartes. Exemple: %1$s

en: add new layer
fr: ajouter une nouvelle couche

en: add new maker
fr: Ajouter un nouveau marqueur

en: add new marker here
fr: ajouter un nouveau marqueur ici

en: add new marker to this layer
fr: ajouter un nouveau marqueur à cette couche

en: add new markers/layers
fr: ajouter de nouveaux marqueurs/couches

en: add/edit layer
fr: ajouter/modifier la couche

en: add/edit marker
fr: ajouter/modifier le marqueur

en: adding markers from frontend
fr: Ajouter des marqueurs du frontend

en: additional optimizations and improvements
fr: Améliorations et optimisations additionnelles

en: address
fr: adresse

en: advanced permission settings
fr: réglages avancés des droits

en: advanced recent marker widget
fr: Widget avancé des marqueurs récents

en: all %1$s layers
fr: toutes les %1$s couches

en: all %1$s markers
fr: tous les %1$s repères

en: and
fr: et

en: ascending
fr: croissant

en: assign markers to multiple layers
fr: attribuer des marqueurs à de multiple couches

en: assigned layer
fr: couche attribuée

en: authentication and signature are valid
fr: l'authentification et la signature sont valides

en: automatic
fr: automatiques

en: automatic (use WordPress default)
fr: automatique (utiliser WordPress par défaut)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
fr: automatique (utiliser la carte de base dans la carte principale et OpenStreetMap comme secours si non pris en charge)

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
fr: automatique (utiliser la variable globale $locale = %s - dégrader vers en-US si la langue n'est pas supportée par Bing)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
fr: automatique 1 (langue distincte pour chaque utilisateur - détection du réglage de la langue du navigateur de l'utilisateur, méthode privilégiée par Google)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
fr: automatique 2 (même langue pour chaque utilisateur - utiliser la variable globale $locale = %s)

en: automatically sets the map view to the location of the user, enabled if setting "follow" is true
fr: positionne automatiquement l'affichage de la carte à l'emplacement de l'utilisateur, activé si le réglage "suivre" est activé

en: backup and restore of settings
fr: sauvegarde et restauration des réglages

en: baseURL
fr: URL de base

en: better integration into the publication workflow (adding markers from posts or as custom post type)
fr: une meilleure intégration dans le flux de production des publications (ajout de marqueurs depuis les articles ou en tant que type d'article personnalisé)

en: better integration with other plugins
fr: une meilleure intégration avec les autres extensions

en: blog post with more details about this release
fr: article du blog avec les détails sur cette nouvelle version

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
fr: actions groupées sur les couches (dupliquer, supprimer la couche uniquement, supprimer et ré-assigner les marqueurs)

en: by
fr: par

en: calculated from map center
fr: calculé depuis le centre de la carte

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
fr: peut-être modifié dans "Valeurs par défaut des pop-ups des marqueurs"

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
fr: center/N/S/W/E (ou les combinaisons classiques (en anglais) telles que NW ou Scenter) - positionnera le QR code en fonction. Une fois ce paramètre configuré, les paramètres "qr_x et "qr_y" seront ignorés.

en: change active WMS layers for all layers
fr: changer les couches WMS actives pour toutes les couches

en: change basemap for all layers
fr: changer la carte de base de toutes les couches

en: change clustering status for all layers
fr: changer l'état du groupe pour tous les marqueurs

en: change controlbox status for all layers
fr: changer l'état de la controlbox pour toutes les couches

en: change directions settings
fr: changer les paramètres des itinéraires

en: change list marker-status for all layers
fr: changer la liste d'état des marqueurs pour toutes les couches

en: change mapsize for all layers
fr: changer la taille de la carte pour toutes les couches

en: change overlay status for all layers
fr: changer l'état de la sur-couche pour toutes les couches

en: change panel status for all layers
fr: changer l'état du panneau pour toutes les couches

en: change zoom for all layers
fr: changer le zoom pour toutes les couches

en: changelog
fr: historique des modifications

en: clear list
fr: effacer la liste

en: click here for troubleshooting
fr: Cliquez ici en cas de problème

en: click here to get a non-expiring license key
fr: cliquez ici pour obtenir une clé de licence sans date d'expiration

en: click to assign marker to layer(s)
fr: cliquer pour associer le marqueur à des calques

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
fr: cliquable (si non, le vecteur n'émettra d'événements de souris et agira comme une partie de la carte sous-jacente)

en: closed
fr: fermé

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
fr: cn (pour les trajets cyclistes en utilisant uniquement les voies cyclables)

en: collapsed
fr: réduit

en: collapsed (except on mobiles)
fr: réduit (sauf sur mobiles)

en: color (stroke color)
fr: couleur (couleur du contour)

en: convert
fr: Convertir

en: create a new layer map
fr: créer une nouvelle couche

en: create a new marker map
fr: créer un nouveau marqueur

en: created by
fr: Créé par

en: created on
fr: créé le 

en: culture code
fr: code culturel

en: custom Google Maps styling
fr: style personnalisé de Google Maps

en: custom visualead API key required!
fr: clé d'API Visualead personnalisée requise !

en: days left
fr: jours restants

en: dedicated support from the plugin author
fr: support dédié par l'auteur du plugin

en: default background layer
fr: Calque de fond par défaut

en: delete
fr: supprimer

en: delete all markers from all layers
fr: Supprimer tous les marqueurs de toutes les couches

en: delete all markers from selected layer
fr: supprimer tous les marqueurs de la couche sélectionnée

en: delete existing markers/layers
fr: supprimer les marqueurs/couches existants

en: delete layer
fr: supprimer la couche

en: delete layer AND assigned markers
fr: supprimer la couche ET les marqueurs joints

en: delete layer only
fr: effacer seulement le calque

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
fr: supprimer les calque(s) et associer les marqueurs au calque suivant :

en: delete layer(s) and assigned markers
fr: supprimer les calque(s) et les marqueurs associés

en: descending
fr: décroissant

en: disable images
fr: désactiver les images

en: disabled
fr: désactivé

en: display WordPress pointers on plugin updates
fr: affiche les liens WordPress dans les mises à jour de l'extension

en: display all markers
fr: Afficher tous les marqueurs

en: display panel
fr: afficher le paneau

en: distance (will only be displayed if option %1$s is set to %2$s!)
fr: distance (sera affichée seulement si l'option %1$s est défini à %2$s !)

en: distance from layer center
fr: distance du centre du calque

en: distance from layer center (in kilometers)
fr: distance depuis le centre du calque (en kilomètres)

en: distance from layer center (in miles)
fr: distance depuis le centre du calque (en miles)

en: distance from layer center in km
fr: distance depuis le centre du calque en km

en: distance from layer center in miles
fr: distance depuis le centre du calque en miles

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
fr: ne pas utiliser l'adresse pour la géolocalisation (adresse, latitude et longitude fournies dans le fichier seront utilisées)

en: download GPX file
fr: télécharger le fichier GPX

en: draw features like polylines, polygons, rectangles, circles and markers on maps
fr: dessiner des polylignes, polygones, rectangles, cercles et des marqueurs sur les cartes

en: duplicate layer and assigned markers
fr: dupliquer le calque et les marqueurs associés

en: duplicate layer only
fr: dupliquer la couche uniquement

en: duplicate layer(s) and assigned markers
fr: dupliquer les calque(s) et les marqueurs associés

en: duplicate layer(s) only
fr: dupliquer seulement les calque(s)

en: edit
fr: modifier

en: edit layer
fr: modifier la couche

en: edit marker
fr: Modifier le marqueur

en: edit marker
fr: éditer le repère

en: email notify on marker/layer actions
fr: Notification par e-mail sur les actions sur les marqueurs/couches

en: empty basemap
fr: Carte de base vide

en: enabled
fr: activé

en: example
fr: exemple

en: expanded
fr: déplié

en: expire in
fr: expire dans

en: false
fr: faux

en: false (use maximum zoom level)
fr: faux (utiliser le niveau de zoom maximum)

en: fastest route
fr: route la plus rapide

en: features planned for future releases
fr: Fonctionnalités prévues dans les prochaines versions

en: feet
fr: pieds

en: filename
fr: nom du fichier

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
fr: remplir (soit remplir le tracé avec  de la couleur. Mettre sur false pour désactiver le remplissage des polygones et des cercles)

en: fillColor (fill color)
fr: fillColor (couleur de remplissage)

en: fillOpacity (fill opacity)
fr: fillOpacity (opacité de remplissage)

en: filtering markers on frontend
fr: filtrer les marqueurs sur le frontend

en: follow the location of the user
fr: suivre l'emplacement de l'utilisateur

en: footer
fr: pied de page

en: free community support
fr: Aide gratuite de la communauté

en: frequent updates
fr: mise à jour fréquentes

en: frequently asked questions
fr: Questions fréquentes

en: fullscreen
fr: plein écran

en: geolocation support: show and follow your location when viewing maps
fr: gestion de la géolocalisation : affiche et suit votre position lors de l'affichage des cartes

en: hand cursors for dragging
fr: curseurs de main pour glisser

en: header (+ inline javascript)
fr: en-tête (+ inline javascript)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
fr: Aider OpenStreetMap.org à améliorer les détails de la carte

en: hidden
fr: masqué

en: hide
fr: cacher

en: hide all markers from assigned layer(s)
fr: cacher tous les marqueurs des calques associés

en: hide default start and end icons
fr: cacher les icônes de début et de fin

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
fr: adresse http du webservice KML de la couche WMS

en: icon
fr: icône

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
fr: si activé, un feed GeoRSS pour tous les marqueurs sera ajouté à la section &lt;head&gt; du site web, ce qui permettra aux utilisateurs de s'abonner à vos marqueurs

en: if enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps
fr: si activé, un bouton "insérer une carte" est ajouté au dessus de l'éditeur TinyMCE sur les écrans d'édition des pages et des articles pour faciliter la recherche et l'insertion de cartes.

en: if set, address will be displayed here
fr: Si réglé, l'adresse sera affichée ici

en: if set, layername will be displayed here
fr: Si activé, le nom de la couche sera affiché ici

en: if set, markername will be displayed here
fr: Si activé, le nom du marqueur sera affiché ici

en: imperial (miles)
fr: impérial (miles)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
fr: accessibilité améliorée/prise en compte des lecteurs d'écran grâce aux balises alt

en: improved scroll wheel zoom to be more responsive
fr: amélioration du zoom de la molette de défilement pour un gain en rapidité

en: improved zoom animation curve for a better feel overal
fr: amélioration de la courbe d'animation du zoom pour une meilleure sensation générale

en: integration of the latest leaflet.js version
fr: Intégration de la dernière version de leaflet.js

en: keep the current map zoom level when displaying the location of the user
fr: conserver le niveau de zoom actuel de la carte pendant l'affichage de la localisation de l'utilisateur

en: language code
fr: code langue

en: last update by
fr: dernière mise à jour par

en: layer
fr: couche

en: layer ID
fr: ID de la couche

en: layer maps only
fr: carte de calques seulement

en: layer name
fr: nom de la couche

en: layers
fr: couches

en: likely to violate Google AdSense programme policies with default configuration!
fr: susceptible de violer le règlement du programme Google AdSense avec la configuration par défaut!

en: list all layers
fr: Liste de toutes les couches

en: list all markers
fr: Liste de tous les marqueurs

en: loading map - please wait...
fr: chargement de la carte - veuillez patienter...

en: low
fr: bas

en: map
fr: carte

en: map type and ID
fr: Type de carte et ID

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
fr: mapnik (pour les trajets classiques avec une voiture, un vélo ou à pied)

en: maps
fr: cartes

en: marker
fr: marqueur

en: marker and layer maps
fr: cartes de calques et de marqueurs

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
fr: marqueur créé directement en utilisant un shortcode - pas de lien d'édition disponible

en: marker maps only
fr: carte de marqueurs seulement

en: marker name
fr: nom du marqueur

en: markers
fr: Marqueurs

en: maximum number of markers to display in the list
fr: nombre maximum de marqueurs à afficher dans la liste

en: medium
fr: moyen

en: merge
fr: fusionner

en: meters
fr: mètres

en: metric (km)
fr: métrique (km)

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
fr: Cartes sur les mobiles optimisés par l'utilisation de javascript en natif à la place de jQuery

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
fr: La mobile web app supporte les cartes en plein écran et le mobile optimisé viewport

en: more information
fr: plus d'informations

en: move markers
fr: déplacer les marqueurs

en: multi layer map
fr: carte multi-couche

en: never (ignore changes in the view)
fr: jamais (ignore les changements de la vue)

en: new layer map
fr: Nouvelle couche

en: new marker map
fr: Nouveau repère

en: new markers IDs
fr: nouveaux IDs des marqueurs

en: no
fr: non

en: no action (and hide links)
fr: pas d'action (et liens cachés)

en: no link
fr: aucun lien

en: not assigned to a layer
fr: affecté à aucune couche

en: not available
fr: non disponible

en: not available on multi layer maps
fr: indisponible sur les cartes multi-couches

en: not used in any content
fr: utilisé nulle part

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
fr: auChangement (rafraichissement lorsque le fichier est chargé ou si les paramètres du Lien changent)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
fr: àl'expiration (rafraichissement lorsque la durée d'expiration est atteinte)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
fr: parIntervalle (rafraichissement toutes les n secondes (indiqués dans l'Intervalle de Rafraichissement))

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
fr: surDemande (rafraichissement du fichier uniquement lorsque l'utilisateur le demande explicitement)

en: onStop (after camera movement stops)
fr: à l'Arrêt (après que le mouvement de la caméra s'arrête)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
fr: à l'Arrêt (rafraichissement n secondes après l'arrêt du mouvement, où n est paramétré dans le Temps de Rafraichissement de la Vue)

en: opacity (stroke opacity)
fr: opacité (opacité du trait)

en: open
fr: ouvert

en: open map in new window
fr: Ouvrir la carte dans une nouvelle fenêtre

en: open popup
fr: Ouvrir par défaut une pop-up

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
fr: openrouteservice.org (basé sur OpenStreetMap, Europe uniquement)

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
fr: Option pour supprimer les liens vers Mapsmarker.com

en: option to sort list of markers below layer maps by distance from layer center
fr: option pour trier la liste des marqueurs sous les cartes des calques selon la distance depuis le centre du calque

en: or
fr: ou

en: or paste coordinates here
fr: ou coller les coordonnées ici

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
fr: s'il vous plaît cliquez ici pour renouveler votre accès aux mises à jour de l'extension et au support

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
fr: merci de saisir une liste de valeurs séparées par des virgules, par exemple %1$s

en: please rate this plugin on wordpress.org
fr: merci de noter cette extension sur WordPress.org

en: please review this plugin on wordpress.org
fr: merci de noter cette extension sur WordPress.org

en: powered by
fr: fonctionne avec

en: preferred route profile
fr: profil d'itinéraire conseillé

en: preview
fr: aperçu

en: preview all markers from assigned layer(s)
fr: prévisualiser tous les marqueurs des calques associés

en: pro version only
fr: réservé à la version pro

en: publish
fr: Publier

en: put in front of popup-text
fr: mettre devant la pop-up texte

en: rate plugin
fr: noter l'extension

en: released on
fr: publié le

en: remote editor
fr: Éditeur à distance

en: remove message
fr: enlever le message

en: rounded
fr: arrondi

en: same layer(s) as original marker
fr: même(s) calque(s) que le marqueur d'origine

en: search for markers on frontend
fr: rechercher des marqueurs sur le frontend

en: server
fr: serveur

en: settings
fr: Paramètres

en: shortest route
fr: route la plus courte

en: show
fr: afficher

en: show API links
fr: afficher les d'API

en: show default start and end icons
fr: afficher les icônes de début et de fin

en: show examples
fr: Afficher les exemples

en: show fewer icons
fr: afficher moins d'icônes

en: show map
fr: afficher la carte

en: show marker on map
fr: Afficher le marqueur sur la carte

en: show markers assigned to this layer
fr: afficher les marqueurs affectés à cette couche

en: show more icons
fr: afficher plus d'icônes

en: show or hide drop down menu for Leaflet Maps Marker in Wordpress Admin Bar
fr: afficher ou masquer le menu déroulant pour Leaflet Maps Market dans la barre d'Admin de WordPress

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
fr: affiche un widget sur le tableau de bord admin qui liste les derniers marqueurs et articles du blog de mapsmarker.com

en: signature is invalid
fr: signature invalide

en: single layer map
fr: carte simple couche

en: squared
fr: carré

en: standard icon
fr: icône standard

en: start full-text search
fr: faire une recherche texte

en: start installation
fr: démarrer de l&rsquo;installation

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
fr: Contour (dessiner un contour. Mettre sur faux pour désactiver les bordures sur les polygones ou les cercles)

en: submit
fr: soumettre

en: support for Google Street View
fr: support pour Google Street View

en: support for IE11 touch devices
fr: Support des terminaux tactiles IE11

en: support for Metro apps
fr: support pour les apps Metro

en: support for displaying KML files
fr: support pour afficher des fichiers KML

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
fr: prise en compte de la duplication des couches de carte (sans les marqueur associés)

en: support for geocoding services other than Google Places
fr: support pour les services de géocodage autres que Google Places

en: support for permalinks
fr: support pour les permaliens

en: support for pro users
fr: support pour les utilisateurs pro

en: supported formats: %1$s
fr: formats supportés : %1$s

en: switch to advanced editor
fr: Basculer vers l'éditeur avancé

en: switch to simplified editor
fr: Basculer vers l'éditeur simplifié

en: translations
fr: Traductions

en: true
fr: vrai

en: unassigned
fr: non assigné

en: update
fr: mise à jour

en: update existing markers/layers
fr: mettre à jour les marqueurs/couches existants

en: update settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: updated by
fr: mis à jour par

en: updated on
fr: mis à jour le

en: upload
fr: envoyer

en: upload icon button & custom icon directory
fr: Envoi d&rsquo;un bouton d'icône & d'un répertoire personnalisé d'icône

en: upload new icon
fr: Envoi d&rsquo;une nouvelle icône

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
fr: utiliser l'adresse pour la géolocalisation (la latitude et la longitude seront écrasées par les résultats de la géolocalisation)

en: use custom images
fr: utiliser des images personnalisées

en: use custom shadow (please enter URL below)
fr: utiliser l'ombre personnalisée (s'il vous plaît entrez l'URL ci-dessous)

en: use default images
fr: utiliser les images par défaut

en: use default shadow
fr: Utiliser l'ombre par défaut

en: v%1s is used in the free version
fr: v%1s est utilisé dans la version libre

en: valid for default image only!
fr: valide uniquement pour l'image par défaut !

en: very low
fr: très bas

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
fr: via GeoRSS - merci d'utiliser un client RSS tel que http://google.com/reader par exemple

en: view
fr: afficher

en: view blogpost for current version
fr: afficher les articles du blog pour la version actuelle

en: view content
fr: voir le contenu

en: view existing markers/layers
fr: afficher les marqueurs/couches existants

en: view layer
fr: afficher la couche

en: view layer
fr: afficher la couche

en: visible for admins only
fr: visible par les aministrateurs uniquement

en: weight (stroke width in pixel)
fr: Largeur (épaisseur du trait en pixels)

en: yes
fr: oui

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
fr: yournavigation.org (basé sur OpenStreetMap, mondial)
