Maps Marker Free/Pro - en to ja translation catalogue (851 entries)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
ja: (下記マルチレイヤーだけのマーカー一覧用)

en: (frequently asked questions)
ja: (よくある質問)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
ja: (必須) 表示するWMSレイヤーのカンマ区切り一覧

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
ja: <strong>警告: あなたはcformsIIプラグインを使っており、これは新しいマップ作成時にTinyMCEエディタを壊すことがあります！</strong><br/><br/>修正方法:<br/>1. あなたのWordPress管理メニューで "cformsII" / "Global Settings" をクリック<br/>2. "WP Editor Button support"タブを開く<br/>3. "Fix TinyMCE error"オプションをチェック<br/>4. 変更を保存<br/><br/>設定にこのオプションが無い場合、はじめに最新版にアップヅレードしてください (これは手動で行う必要があります - 詳細はプラグインのウェブサイト http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ を参照)<br/><br/>cformsII オプション"Fix TinyMCE error" がチェックされると、このメッセージは自動的に消えます。

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
ja: <strong>警告: あなたは jQuery Colorbox プラグインを使っていますが、これはマップを壊す原因になります！</strong><br/><br/>修正方法:<br/>1. WordPress 管理メニューで "設定" / "jQuery Colorbox" をクリック<br/>2. "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"設定のチェックを外す<br/>3. 代わりに"Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" の設定をチェック<br/>4. 変更を保存<br/><br/> jQuery Colorbox オプションが更新されると、このメッセージは自動的に消えます。

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
ja: シンプルな目盛りコントロールで、現在の画面中央の目盛りをメートル法(m/km)及び/または帝国度量衡(mi/ft)システムで表示します。次の設定は全てのマーカーとレイヤーで使用されます。

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
ja: マップボックス基本地図をどのように設定するかのチュートリアルが、%1$sに見つかりました。

en: API access token
ja: API アクセストークン

en: API key
ja: API キー

en: API key required for commercial usage!
ja: 商用利用にはAPI キーが必要です！

en: API key required!
ja: API キーが必要です！

en: Access to Mapbox web services requires an access token. The access token is used to associate requests to API resources with your account.
ja: マップボックス・ウェブサービスへのアクセスは、トークンへのアクセスが必要です。アクセストークンは、API リソースへの要求とあなたのアカウントの紐付けに使用されます。

en: Active WMS layers
ja: 有効なWMSレイヤー

en: Add
ja: 追加

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
ja: &lt;head&gt; にGeoRSSを追加

en: Add new layer
ja: 新しいレイヤーを追加

en: Add new marker
ja: 新しいマーカーを追加

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
ja: 新しい翻訳の追加や既存翻訳の更新はとても簡単です - 詳細は %s にアクセスしてください！

en: Address
ja: 住所

en: Administrator (Capability activate_plugins)
ja: 管理者 (権限 プラグイン有効化)

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
ja: カメラ移動停止後、ビューをリフレッシュするまでの秒数を指定(viewRefreshModeがonStopに設定された場合に使われます)

en: All markers from all layers have been successfully deleted
ja: 全てのレイヤーの全てのマーカーは削除されました

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
ja: レイヤーID %1$s からの全てのマーカーはレイヤーID %2$s に割り当てられました

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja: レイヤー ID %1$s の全てのマーカーは正しく削除されました。 (または、複数のレイヤーにマーカーが割り当てられていた場合h、レイヤーへの参照が削除されました。)

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
ja: 矢印キーを押した時のパンするピクセル量

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
ja: マーカーやレイヤーマップのベースマップとしてBingマップを使いたい場合はAPI キーが必要です。詳細情報やAPI キーの取得方法はクエスチョンマークをクリックしてください。

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja: アラビア語（サウジアラビア）

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
ja: あなたはブログをWordPressマルチサイトをインストールして実行しているので、あなたのサーバ上でこのアイコンディレクトリを使ってください： %2$s/

en: Assamese
ja: アッッサム語

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
ja: 住所付きの方向パネルを各マーカー上のポップアップテキストにアタッチ

en: Attachment
ja: 添付

en: Attribution
ja: 作者表記

en: Audit
ja: 監査

en: Augmented-Reality
ja: 拡張現実

en: Author (Capability edit_published_posts)
ja: 作者 (権限 公開済み投稿の編集)

en: Autostart
ja: 自動起動

en: Available WMS layers
ja: 使えるWMSレイヤー

en: Available WMS layers for new markers/layers
ja: 新しいマーカー/レイヤーで使えるWMSレイヤー

en: Available basemaps in control box
ja: 制御ボックスで使えるベースマップ

en: Available columns for layer listing page
ja: レイヤー一覧ページで使えるカラム

en: Available columns for marker listing page
ja: マーカー一覧ページで使えるカラム

en: Available overlays for new markers/layers
ja: 新しいマーカー/レイヤーで使えるオーバーレイ

en: Available overlays in control box
ja: 制御ボックス内で使えるオーバーレイ

en: Avoid highways
ja: 高速道路を避ける

en: Avoid tolls
ja: 有料道路を避ける

en: Azerbaijani (Latin)
ja: アゼルバイジャン語（ラテン）

en: Back to Tools
ja: ツールに戻る

en: Bangla (Bangladesh)
ja: ベンガル語（バングラデシュ）

en: Bangla (India)
ja: ベンガル語（インド）

en: Basemap
ja: ベースマップ

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
ja: 表画面上のベースマップ/オーバーレイ制御ボックス

en: Basemaps
ja: ベースマップ

en: Basemaps available in control box
ja: 制御ボックス内で使えるベースマップ

en: Basque
ja: バスク語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bicycle
ja: 自転車

en: Bing Culture Parameter
ja: Bing Culture パラメータ

en: Bing Maps
ja: Bing マップ

en: Bing Maps (Aerial)
ja: Bing マップ (衛星画像)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
ja: Bing マップ (衛星+ラベル)

en: Bing Maps (Road)
ja: Bing マップ (道路地図)

en: Bing Maps API Key
ja: Bing マップ API キー

en: Bing Maps API key
ja: Bing マップ API キー

en: Bosnian (Latin)
ja: ボスニア語（ラテン）

en: Bottom left of the map
ja: マップの下部左

en: Bottom right of the map
ja: マップの下部右

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulk actions for selected layers
ja: 複数のレイヤーに対してまとまったアクション

en: Bulk actions for selected markers
ja: 選択したマーカーへの一括操作

en: CSS classname
ja: CSS クラス名

en: Can be changed for each layer map
ja: 各レイヤーマップに変更できます

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Catalan Spanish
ja: カタロニア スペイン語

en: Central Curdish
ja: 中央クルド語

en: Change number in settings
ja: 設定にある数字を変更

en: Changelog
ja: 変更ログ

en: Changelog for version %s
ja: バージョン %s の変更ログ

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
ja: プラグインオプションをリセットして既定値にするにはこのボックスをチェックして下記の "変更を保存" をクリック。

en: Checked WMS layers
ja: チェックされたWMSレイヤー

en: Checked overlays in control box
ja: 制御ボックス内のチェック済オーバーレイ

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語（繁体字）

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語 (簡体)

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語（繁体）

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
ja: KMLファイル内で表示するマーカー名を選択

en: City of Vienna
ja: Viennaの都市

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
ja: KML/Google Earth内のアニメーションについての詳細情報はこちらをクリック

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
ja: Wikitude 拡張現実ブラウザで表示する方法についての詳細はこちらをクリック

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
ja: GeoJSON形式を外部のウェブサイトやアプリと統合する方法についての詳細情報はこちらをクリック

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
ja: 自分のジオサイトマップをGoogleに登録する方法についての詳細はこちらをクリック

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
ja: GeoRSS経由で新しいマーカーを購読する方法についての詳細はこちらをクリック

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
ja: KML形式をGoogle EarthやGoogle Mapsで使う方法についての詳細情報はこちらをクリック

en: Color
ja: 色

en: Columns to show
ja: 表示するカラム

en: Comma-separated list of WMS styles
ja: WMSスタイルのカンマ区切り一覧

en: Contributor (Capability edit_posts)
ja: 投稿者 (権限 投稿の編集)

en: Control options
ja: 制御オプション

en: Controlbox status
ja: 制御ボックス状態

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
ja: 全レイヤーの制御ボックスステータスは更新されました

en: Controls the presence of a close button in popups.
ja: ポップアップ内の閉じるボタン有無を制御します

en: Coordinate Reference System
ja: 座標参照系

en: Coordinates
ja: 座標

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードでスタンドアロンマップ用のQRコード画像を作成する

en: Created by
ja: 作成者

en: Created on
ja: 作成日

en: Credits & special thanks
ja: クレジット＆謝辞

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Custom Basemap
ja: カスタムベースマップ

en: Custom Basemap 2
ja: カスタムベースマップ 2

en: Custom Basemap 3
ja: カスタムベースマップ 3

en: Custom base domain
ja: カスタムベースドメイン

en: Custom basemap
ja: カスタムベースマップ

en: Custom basemap 1 settings
ja: カスタムベースマップ1の設定

en: Custom basemap 2
ja: カスタムベースマップ2

en: Custom basemap 2 settings
ja: カスタムベースマップ2の設定

en: Custom basemap 3
ja: カスタムベースマップ3

en: Custom basemap 3 settings
ja: カスタムベースマップ3の設定

en: Custom overlay
ja: カスタムオーバーレイ

en: Custom overlay 2
ja: カスタムオーバーレイ2

en: Custom overlay 2 settings
ja: カスタムオーバーレイ2の設定

en: Custom overlay 3
ja: カスタムオーバーレイ3

en: Custom overlay 3 settings
ja: カスタムオーバーレイ3の設定

en: Custom overlay 4
ja: カスタムオーバーレイ4

en: Custom overlay 4 settings
ja: カスタムオーバーレイ4の設定

en: Custom overlay settings
ja: カスタムオーバーレイの設定

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Database downgrade is finished.
ja: データベースのダウングレードが終了しました。

en: Database upgrade is finished.
ja: データベース・アップグレードは、終了しました。

en: Date format
ja: 日付形式

en: Default Field
ja: 既定の項目

en: Default basemap
ja: 既定のベースマップ

en: Default basemap for new markers/layers
ja: 新しいマーカー/レイヤー用の既定のベースマップ

en: Default culture
ja: 既定のculture

en: Default icon
ja: 既定のアイコン

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Default values for marker icons
ja: マーカーアイコンの既定値

en: Default values for marker popups
ja: マーカーポップアップの既定値

en: Default values for markers added directly
ja: 直接追加されたマーカーの既定値

en: Default values for new layer maps
ja: 新しいレイヤーマップ用の既定値

en: Default values for new marker maps
ja: 新しいマーカーの既定値

en: Defaults values for markers added directly:
ja: 直接追加されたマーカー用の既定値:

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
ja: 全ての %1$s マーカーを全ての %2$s レイヤーから削除します

en: Delete all markers from a layer
ja: マーカーを全てレイヤーから削除

en: Directions
ja: 案内地図

en: Display a list of markers below the map
ja: 以下の地図のマーカーリストを表示する。

en: Display a list of markers under layer maps
ja: マーカーの一覧をレイヤーマップの下に表示

en: Display legend?
ja: 凡例を表示しますか？

en: Display markers from selected layers only
ja: 選択したレイヤーだけからマーカーを表示します

en: Display panel
ja: パネルを表示

en: Distance units
ja: 距離単位

en: Do you have questions or issues with Leaflet Maps Marker? Please use the following support channels appropriately.
ja: Leaflet Maps Markerについての質問や問題がありますか？次のサポートチャネルを正しく利用してください。

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーの有効なWMSレイヤーを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのGPX パネル状態(GPX URLセットのレイヤー専用)を変更しますか？（取り消せません。）

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
ja: 選択したマーカーのGPXパネル状態 (GPX URLセットのマーカー専用)を本当に変更しますか？（取り消せません。）

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
ja: 全てのレイヤーの GPX記録の URLを本当に変更しますか？

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
ja: 選択したマーカーについて GPX 記録への URLを変更しますか？（これは元に戻せません。）

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのベースマップを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーの制御ボックスステータスを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのリストマーカーステータスを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのマップサイズを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのオーバーレイステータスを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのパネルステータスを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
ja: 全レイヤーのズームレベルを本当に変更しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
ja: 全てのマーカーを全てのレイヤーから本当に削除しますか？（元には戻せません）

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
ja: 選択したレイヤーから全てのマーカーを本当に削除しますか？(元には戻せません)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s) and all assigned markers? (if a marker is assigned to multiple layers only the reference to the layer will be removed)
ja: 本当に、レイヤー %1$s (ID %2$s) と割り当てられている全てのマーカーを削除しますか？（もし、マーカーが複数のレイヤーに割り当てられていた場合、レイヤーへの参照のみが削除されます。）

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
ja: レイヤー %1$s (ID %2$s) を本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
ja: マーカー %1$s (ID %2$s) を本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete this layer?
ja: このレイヤーを本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete this marker?
ja: このマーカーを本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
ja: 本当にこのマーカーを削除しますか？（元に戻せません。）

en: Do you really want to move the selected markers?
ja: 選択したマーカーを本当に移動しますか？

en: Documentation
ja: 文書

en: Does the WMS server support KML output?
ja: このWMSサーバはKML出力をサポートしていますか？

en: Domain to activate
ja: 起動するドメイン

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dutch (Netherlands)
ja: ドイツ語（オランダ）

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
ja: EPSG:3857 (Spherical Mercator), ほとんどのマッププロバイダ (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, 等)で使われています

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
ja: EPSG:4326 (Mercator), 使用しているマッププロバイダがいくつかあります。

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
ja: EPSG:4326 (Plate Carree), GIS関係者内では非常にポピュラー

en: Edit
ja: 編集

en: Edit layer
ja: レイヤーを編集

en: Edit layer
ja: レイヤーを編集

en: Edit marker
ja: マーカーを編集

en: Editor (Capability moderate_comments)
ja: エディタ (権限 コメントのモデレート)

en: Enable continuousWorld?
ja: continuousWorld を有効化しますか？

en: Enable nowrap?
ja: nowarp を有効化しますか？

en: English
ja: 英語

en: English (Australian)
ja: 英語(オーストラリア)

en: English (Great Britain)
ja: 英語(英国)

en: English (United Kingdom)
ja: 英語（イギリス）

en: English (United States)
ja: 英語（アメリカ）

en: Error - active_editor value cannot be set to %1$s!
ja: エラー、active_editor値は、%1$sに設定できません！

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
ja: エラー： ID %1$s のレイヤーはありません！

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
ja: エラー： ID %1$s のマーカーはありません！

en: Error: coordinates cannot be empty!
ja: エラー: 座標は空ではいけません！

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Export all markers as ARML for Wikitude
ja: 全てのマーカーをWikitude用のARML形式でエクスポート

en: Export all markers as GeoJSON
ja: 全てのマーカーをGeoJSON形式でエクスポート

en: Export all markers as KML
ja: 全てのマーカーをKML形式でエクスポート

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
ja: Wikitude 拡張現実ブラウザ用のARML形式でエクスポート

en: Export as GeoJSON
ja: GeoJSON形式でエクスポート

en: Export as GeoRSS
ja: GeoRSS形式でエクスポート

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
ja: Google Earth/Google Maps用のKML形式でエクスポート

en: Farsi
ja: ペルシャ語

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
ja: フィードが参照できませんでした、後でやり直すか %s で最新のブログ記事をご覧ください

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
ja: フッターはより良いパフォーッマンスが推奨されます。v3.3以前のWordpressをお使いであれば、Javascriptファイルは自動的にあなたのサイトのヘッダと、コンテンツ内の各マップのインラインに必要なjavascriptに挿入されます。

en: For a list of current license instances, please login to the customer area at %1$s
ja: 現在のライセンス・インスタンスのリストが必要ならば、%1$s にあるカスタマエリアへログインして下さい。

en: For example
ja: 例

en: Format
ja: 形式

en: French
ja: フランス語

en: French (Canada)
ja: フランス語（カナダ）

en: French (France)
ja: フランス語（フランス）

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Galician
ja: ガリシア語

en: General directions settings
ja: 方向案内の一般設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: Geo Sitemap
ja: ジオ サイトマップ

en: German
ja: ドイツ語

en: German (Germany)
ja: ドイツ語（ドイツ）

en: Get directions
ja: 案内開始

en: Go back to form
ja: フォームに戻る

en: Go to plugin website
ja: プラグインのウェブサイトへ移動

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Maps (Hybrid)
ja: Google Maps (ハイブリッド)

en: Google Maps (Roadmap)
ja: Google Maps (道路地図)

en: Google Maps (Satellite)
ja: Google Maps (衛星画像)

en: Google Maps (Terrain)
ja: Google Maps (地形図)

en: Google Maps (worldwide)
ja: Google Maps (全世界)

en: Google Maps API key
ja: Google マップ API キー

en: Google Maps base domain
ja: Google マップのベースドメイン

en: Google Maps directions
ja: Google マップ方向案内

en: Google Places bounds
ja: Google Places 境界

en: Google Places search prefix
ja: Google Places 検索プレフィックス

en: Google language localization
ja: Google 言語ローカライズ

en: Gosmore instance to calculate the route
ja: ルート計算用のGosmore インスタンス

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Height of the icons in pixel
ja: アイコンの高さをピクセルで

en: Height of the shadow icon in pixel
ja: 影アイコンの高さをピクセルで

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help & Support
ja: ヘルプ＆サポート

en: Hide blog posts and link section:
ja: ブログ記事とリンクセクションを隠す：

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hour
ja: 時間

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
ja: "全てのマーカー一覧" のページに1ページあたり何件のマーカーを一覧表示しますか？

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon anchor
ja: アイコンのアンカー

en: Icon size
ja: アイコンのサイズ

en: Icon width
ja: アイコンの幅

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
ja: コンテンツプロバイダやコンテンツチャネルを識別します、空白や特殊文字は使わないでください

en: If checked, panel on top of map is displayed
ja: チェックするとマップ上部にパネルが表示されます

en: If empty, marker creation date will be used
ja: 空白の場合、マーカー作成日が使われます

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
ja: 有効化すると、マップ幅の単位にPXがセットされ、かつdiv親要素がマップの幅より小さい場合に、自動的にマップの幅を100%にリサイズします。

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
ja: 有効化されると、ドラッグして一定時間同じ方向に動かし続けている間にマップが運動量を得るところではマップをパンする際に慣性エフェクトが掛かります。特にタッチデバイスでは快適に感じます。

en: If enabled, please enter longitude and latitude values below for the corner points of the prefered search area. Below you find an example for Vienna/Austria:
ja: 有効化した場合は、指定した検索エリアのコーナー値の経緯度値を以下に入力してください。以下にVienna/Austriaの例があります:

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
ja: もし、Trueに設定すると各マップで位置情報は自動的に開始する。（バックエンドでもフロントエンドでも）
    <br/>指定したマップのみの位置情報をどのように自動起動させるかについての情報は、ここを参照ください。 <a href="%1$S" target="_blank">この変更記録</a>.

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
ja: 真にセットすると、タイル座標は世界幅(経度 -180 から 180)でラップされないか、世界高(-90 から 90)内に留めおかれないでしょう。Leaflet を実世界を反映しないマップに使う場合にこれを使ってください (例：ゲーム、インドアあるいはフォトマップ)。

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
ja: 真にセットすると、タイルは繰り返す代わりに、世界幅(経度 -180 から 180)の外側ではロードしないでしょう。

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
ja: セットすると、内容が範囲を超えた場合、ポップアップ内にピクセルで与えられた高さのスクロール可能なコンテナを作成します。

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
ja: WMSサーバがWMSレイヤーのKML出力をサポートしている場合、下記設定はこのアクティブなWMSレイヤーを持つマーカーかレイヤーがKMLとしてエクスポートされた時に使われます。

en: If true and user is on a retina display (= iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation), it will request four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one to utilize the high resolution.
ja: 真であり、ユーザが網膜ディスプレイ上の場合 (= iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation)、指定されたサイズの半分の4つのタイルと高解像度を利用するためにより大きなズームレベルをリクエストします。

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
ja: 真の場合、タイル用のY軸ナンバリングを逆にします(TMSサービス向けにオンにします)。

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
ja: 真の場合、制御は移動の終了で更新されます。さもなければ常に最新です(移動のたびに更新)。

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
ja: チェックを外すと、ポップアップはマーカーまたはレイヤーマップ上のマーカーをクリックした後に表示されます。

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
ja: イエスなら、WMSサービスは透過画像を返します

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
ja: フッターを選ぶと、ショートコードが使われているがすべてのページ上にあるわけでは無い場合にjavascriptもロードされます。

en: If you want the custom Mapbox basemap not to be available in the layer controlbox for selection, please change the according settings at "Map Defaults" / "Available basemaps in control box"
ja: カスタム・マップボックスの基本地図を選択したレイヤーコントロールボックスで利用したくないなら、"マップ初期値"/"コントロールボックス内の利用できる基本地図"における該当する設定値を変更して下さい。

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
ja: 使えるオプションを全てセットできるようにしたい場合は、高度なエディタに切り替えてください。

en: If you want to change the name of the custom Mapbox basemap shown in the layer controlbox, please change the according settings at "Map Defaults" / "Names for default basemaps"
ja: コントロールボックス層に表示される、カスタム・マップボックス基本地図の名前を変更したい場合、"地図初期値"/"初期基本地図の名前"の設定を変更してください。

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
ja: 別のアイコンを使いたい場合は、 %1$s (700件以上の互換性のあるアイコンが提供されています) にアクセスして、新しいアイコンをディレクトリ %2$s/ にアップロードするようにWordPress管理者に依頼してください

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
ja: 別のアイコンを使いたい場合は、 %1$s (700件以上の互換性のあるアイコンが提供されています) にアクセスして、新しいアイコンをディレクトリ %2$s/ にアップロードしてください

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
ja: もしあなたのローカライズされたGoogle マップ ベースドメインが上記リスト内で利用できない場合、ドメイン名をこちらで入力してください(http:// 無しで, 例えば maps.google.com)。ドメイン名が入力されると、上記の"Google マップ ベースドメイン"設定は上書きされます。

en: Indicates to refresh the file every n seconds
ja: 毎n秒ごとにファイルをリフレッシュするように示す

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Insert map
ja: マップを挿入

en: Interaction options
ja: 相互作用オプション

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
ja: 不正な形式！数字と10進数の区切り文字としてはカンマではなく小数点だけを使ってください！

en: Invalid format! Please only use numbers!
ja: 不正な形式です！数字だけを使ってください！

en: Irish
ja: アイリッシュ語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italian (Italy)
ja: イタリア語（イタリア）

en: Japanese
ja: 日本語

en: KML settings
ja: KML設定

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Keyboard navigation options
ja: キーボードナビゲーションオプション

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Language Settings
ja: 言語の設定

en: Language of route instructions
ja: ルート命令の言語

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
ja: 制御の名前、著作権表記、Google マップ上の移動方向やラベル、住所検索用の方向リンクや自動補完などの文章情報を表示する時に使われる言語。

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
ja: www.mapsmarker.com の最新ブログ記事

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Layer
ja: レイヤー

en: Layer added by
ja: レイヤー作成者

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted
ja: レイヤーと割り当てられたマーカーは削除されました

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja: レイヤーとアサインされたマーカーは正しく削除されました。（マーカーが複数のレイヤーに割り当てられていた場合、レイヤーへの参照も削除されました。）

en: Layer center
ja: レイヤー中央

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
ja: レイヤーは削除されました(割り当てられたマーカーは削除されていません)

en: Layer has been successfully duplicated
ja: レイヤーはうまく複製されました。

en: Layer has been successfully updated
ja: レイヤーは更新されました

en: Layer name
ja: レイヤー名

en: Layer(s)
ja: レイヤー

en: Layers
ja: レイヤー

en: Leaflet Maps Marker - recent markers
ja: Leaflet Maps Marker - 最近のマーカー

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
ja: Leaflet Maps Marker はバージョン %1s から %2s に更新されました！

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
ja: Leaflet Maps Marker プラグインの v%1s への更新に成功しました

en: Legend
ja: 凡例

en: Licenses for used libraries, services and images
ja: 使用しているライブラリ、サービス及び画像のライセンス

en: Limit
ja: 制限

en: Link target
ja: ターゲットをリンク

en: Link to content provider
ja: コンテンツプロバイダへのリンク

en: List all layers
ja: 全てのレイヤーを一覧

en: List all markers
ja: 全てのマーカーを一覧

en: List of markers settings
ja: マーカー設定の一覧

en: Lithuanian
ja: ロトアニア語

en: Location
ja: 位置

en: Logo
ja: ロゴ

en: Longitude
ja: 経度

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
ja: マップをフォーカス可能にして、ユーザはマップをキーボードの矢印や+/-キーでナビゲートできるようになります

en: Malay (Malaysia)
ja: マレー語（マレーシア）

en: Malayalam
ja: ドラビダ語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Map
ja: マップ

en: Map Defaults
ja: マップの既定値

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
ja: マップをロードできません - Javascript を有効にしてください！

en: Map height
ja: マップ高

en: Map size
ja: マップサイズ

en: Map type
ja: マップ種別

en: Map width
ja: マップ幅

en: Map width unit
ja: マップ幅の単位

en: MapBox 1 settings
ja: MapBox 1 設定

en: MapBox 2 settings
ja: MapBox 2 設定

en: MapBox 3 settings
ja: MapBox 3 設定

en: MapQuest (Aerial)
ja: MapQuest (衛星画像)

en: MapQuest (Aerial, max zoom 12 globally, 12+ in the United States)
ja: MapQuest (衛星画像, 最大ズーム 12 全世界, 12+ 米国のみ)

en: MapQuest (OSM, max zoom 18)
ja: MapQuest (OSM, 最大ズーム 18)

en: Maps Marker Pro allows you to assign markers to multiple layers at once - helping you to better manage and organize your points of interest.
ja: Maps Marker Proは、複数レイヤーへマーカーを一度に割り当てることを可能にします。それは、あなたが興味のある地点をよりよく管理しまとめることをお手伝いします。

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Marker
ja: マーカー

en: Marker added by
ja: マーカーの作成者

en: Marker attributes to display in list
ja: リスト中に表示するマーカー属性

en: Marker has been successfully deleted
ja: マーカーは削除されました

en: Marker has been successfully updated
ja: マーカーは更新されました

en: Marker name
ja: マーカー名

en: Marker names in KML
ja: KML内のマーカー名

en: Markers
ja: マーカー

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
ja: マーカーはレイヤー "%1s" (ID %2s) に割り当てられました

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
ja: マーカーはマルチレイヤーマップ "%1s" (ID %2s) に割り当てられました

en: Markers assigned to this layer will be listed here
ja: このレイヤーに割り当てられたマーカーはここにリストされます

en: Markers created with Leaflet Maps Marker can also be displayed via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> on mobile devices. As a first steps, an API to <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> has been implemented. APIs to other Augmented-Reality-Providers (like <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) will probably follow in one of the next versions. Sample screenshots:
ja: Leaflet Maps Marker が作成したマーカーは<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">拡張現実テクノロジー</a> を通してモバイルデバイス上に表示することもできます。最初のステップとして、<a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> へのAPIが実装されています。 他の拡張現実プロバイダ (<a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> や <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>のような)へのAPIはおそらく次のバージョンのどれかでフォローする予定です。サンプルスクリーンショット:

en: Markers per page
ja: ページあたりマーカー数

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
ja: 慣性移動の最大速度をピクセル/秒で。

en: Max. number of markers to display:
ja: 表示するマーカーの最大数

en: Maximum number of POIs
ja: POIの最大数

en: Maximum width of popups in pixel
ja: ポップアップの最大幅をピクセルで

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
ja: 制御の最大幅をピクセルで。幅は丸め値を表示するために動的にセットされます(例：100,200,500)。

en: Maximum zoom level
ja: 最大ズームレベル

en: Message
ja: メッセージ

en: Minimum width of popups in pixel
ja: ポップアップの最小幅をピクセルで

en: Minimum zoom level
ja: 最小ズームレベル

en: Minute
ja: 分

en: Misc
ja: その他

en: Mongolian (Cyrillic)
ja: モンゴル語（キリル）

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
ja: もっとパワーを : Maps Marker Proを無料でお試しください

en: Motorcar
ja: 自動車

en: Move markers to a layer
ja: レイヤーに新しいマーカーを移動

en: Multi Layer Map
ja: マルチレイヤーマップ

en: Name
ja: 名前

en: Names for default basemaps
ja: 既定ベースマップ用の名前

en: Nepali (Nepal)
ja: ネパール語（ネパール）

en: No
ja: いいえ

en: No layer created yet
ja: まだレイヤーが作成されていません

en: No marker assigned to this layer
ja: このレイヤーにはマーカーが割り当てられていません

en: No marker created yet
ja: まだマーカーが作成されていません

en: No motorways?
ja: 自動車専用道なし？

en: No tollways?
ja: 有料道路なし？

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian (Bokmal)
ja: ノルウェー語（ブークモール）

en: Norwegian (Nynorsk)
ja: ノルウェー語（ニーノシュク）

en: Note: if a marker is also assigned to another layer, only the reference to the layer will be deleted.
ja: メモ: マーカーが他のレイヤーに割り当てられている場合、そのレイヤーへの参照だけが削除されます。

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
ja: 注意：最大ズームレベルはあなたのマップ上で変わります

en: Now
ja: 現在

en: Number of markers
ja: マーカー数

en: Number of markers to display
ja: 表示マーカー数

en: Number of markers to show:
ja: 表示するマーカー数：

en: Number of zoom levels to change when pressing + or - key.
ja: +/-キーを押した時に変更するズームレベル数。

en: OGD Vienna addresses
ja: OGD Vienna アドレス

en: OGD Vienna basemap
ja: OGD Vienna ベースマップ

en: OGD Vienna basemap (max zoom 19)
ja: OGD Vienna ベースマップ (最大ズーム 19)

en: OGD Vienna satellite
ja: OGD Vienna 衛星画像

en: OGD Vienna satellite (max zoom 19)
ja: OGD Vienna 衛星画像 (最大ズーム 19)

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
ja: もし、<a href="%1$s" target="_blank">マップ・アイコン・コレクション</a>からマーカーやシャドウアイコンを使わない場合は、以下の値を変更するだけです。

en: Opacity
ja: 透過性

en: Open popup by default
ja: 既定でポップアップを開く

en: Open standalone map in fullscreen mode
ja: スタンドアロンマップをフルスクリーンモードで開く

en: OpenStreetMap (Mapnik, max zoom 18)
ja: OpenStreetMap (Mapnik, 最大ズーム 18)

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
ja: オプション: 各マーカー上に表示; リソース(画像, PDFファイル...)にリンク可能。これを使ってあなたをWikitude経由で見つけた潜在顧客に対してクーポンやバウチャーを発行することができます。

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
ja: オプション: 各マーカー上に表示; Wikitudeから直接eメールを送るのに使われます

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
ja: オプション: 例: +4312345 - 電話番号があれば、Wikitudeはバブルの中に "call me" ボタンを表示します; 全てのマーカーに使用されます。

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
ja: オプションで制御ボックス内の予め定義されたベースマップの名前を変えることもできます。

en: Order by
ja: 並び順

en: Order list of markers by
ja: マーカーのリストを次の順で並び替え

en: Overlays
ja: オーバーレイ

en: Overview map
ja: マップを概観

en: Panel background color
ja: パネル背景色

en: Panel for GPX metadata below the map
ja: 以下の地図についての GPX メタデータのパネル

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
ja: マップのトップでレイヤー名とAPIのURLを表示するパネル

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
ja: マップのトップでマーカー名とAPIのURLを表示するパネル

en: Panel status
ja: パネルステータス

en: Panel status for all layers has been successfully updated
ja: 全レイヤーのパネルステータスは更新されました

en: Panel text css
ja: パネルテキストCSS

en: Panning inertia options
ja: パン慣性オプション

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
ja: 許可の確認が失敗しました。または、WordPressが一時的に切れています。ページを再表示させて再度試してみてください。

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Phone
ja: 電話番号

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
ja: チェックボックスをチェックして本当に全てのマーカーを削除するかどうか確認してください

en: Please enter settings for custom basemap
ja: カスタムベースマップの設定を入力してください

en: Please enter settings for custom overlay
ja: カスタムオーバーレイの設定を入力してください

en: Please enter your Google Maps API key here
ja: あなたのGoogle マップ API キーをここで入力してください

en: Please only select one bulk action
ja: 一括操作はひとつだけ選んでください

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
ja: 新しい機能は %1s を、詳細は %2s のブログ記事を参照ください

en: Please select a place or an address
ja: 場所または住所を選んでください

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
ja: "全レイヤーをリスト"ページ用の並び順とそソート順を選んでください

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
ja: "全マーカーを一覧"ページ用の並び順とソート順を選んでください

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
ja: 新しいマーカー/レイヤーの新規作成時に利用可能にしておくWMSレイヤーを選んでください

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
ja: 新しいマーカーとレイヤー用に既定値として予め選んでおかなければならないベースマップを選択してください。各マーカー/レイヤー上で後から変更できます。

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
ja: 制御ボックス内で使いたいベースマップを選んでください。

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
ja: "全てのレイヤー一覧" のページで使えるカラムを選んでください

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
ja: "全てのマーカー一覧" のページで使えるカラムを選んでください

en: Please select the map you would like to add
ja: 追加するマップを選んでください

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
ja: 制御ボックスで使うオーバーレイを選んでください。

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
ja: お好みの案内地図プロバイダを選んでください。この設定はマーカー地図のトップ上のパネル内の案内リンクと、有効化されていれば各マーカー上のポップアップテキストに付加される操作パネルに使われます。

en: Please use a dot instead of a coma as decimal delimiter!
ja: 10進数の区切りにはカンマの代わりにドットを使ってください！

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
ja: Wikitudeにあなたのマーカーやレイヤーを登録する手順は<a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> を参照してください。

en: Plugin options updated.
ja: プラグインのオプションが更新されました。

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Popup anchor
ja: ポップアップのアンカー

en: Popup status
ja: ポップアップ状態

en: Popup text
ja: ポップアップのテキスト

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語(ポルトガル)

en: Position
ja: 位置

en: Prefix to use
ja: 使用するプレフィックス

en: Provider URL
ja: プロバイダURL

en: Provider name
ja: プロバイダ名

en: Public transport (works only in some areas)
ja: 公共交通(一部の地域のみ)

en: QR code
ja: QRコード

en: QR code image size
ja: QRコード画像サイズ

en: RSS via E-Mail
ja: Eメール経由のRSS

en: Rate plugin
ja: プラグインを評価

en: Recent markers
ja: 最近のマーカー

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Retina display detection
ja: 網膜表示検知

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
ja: Wikitudeユーザの現在位置からメートル単位でのこの検索半径内でデータベースからPOI(Points of Interests)を参照

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Route preferences
ja: ルート設定

en: Route type
ja: ルート種別

en: Russian
ja: ロシア語

en: Satellite
ja: 衛星画像

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Scale Control
ja: 目盛りコントロール

en: Scale control
ja: 目盛り制御

en: Search
ja: 検索

en: Search layers
ja: レイヤーを探す。

en: Search radius (in meter)
ja: 検索半径 (メートル)

en: Search result
ja: 検索結果

en: Second
ja: 秒

en: Separator lines
ja: セパレータ行

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Sesotho sa Leboa
ja: ソト語（sa Leboa）

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
ja: ユーザがマップをクリックした際にポップアップを閉じたくない場合は false に設定

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
ja: 開かれたポップアップに合わせるためにパンする動きをマップにして欲しくない場合は、偽にセットしてください。

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
ja: 例えばmaptiler で作成されたベースマップを使いたい場合はfalse にセットしてください

en: Settings
ja: 設定

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
ja: 設定は更新されました。正しく、上級編集（アドバンス・エディター）に変更されました。

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
ja: 設定は更新されました。簡易エディター（シンプル・エディター）に変わりました。

en: Shadow anchor
ja: 影のアンカー

en: Shadow size
ja: 影のサイズ

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode and API links
ja: ショートコードとAPI リンク

en: Show GeoRSS subscribe link
ja: GeoRSS購読リンクを表示

en: Show attribution link
ja: 帰属表示リンクを表示

en: Show embedded map in full-screen mode
ja: エンベッドされたマップをフルスクリーンモードで開く

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
ja: マップがロードできない時にエラータイル画像を表示しますか？

en: Show icons
ja: アイコンを表示

en: Show marker creation time
ja: マーカー作成時刻を表示

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
ja: マーカーが通過した時に現れるブラウザーツールチップ用のマーカー名を表示（ツールチップはマーカー名が空の時は常に隠されています）。

en: Show markers from other layers on this map
ja: このマップ上に他のレイヤーからマーカーを表示

en: Show popuptext
ja: ポップアップ・テキストを表示する。

en: Show traffic layer?
ja: トラフィックレイヤーを表示？

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Sort order
ja: ソート順

en: Sort order for layer listing page
ja: レイヤー一覧ページ用ソート順

en: Sort order for marker listing page
ja: マーカー一覧ページ用ソート順

en: Sounds good! I will try it now
ja: 良さそうです。今からそれを試してみます。

en: Source
ja: 移動元

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語（メキシコ）

en: Spanish (Spain)
ja: スペイン語（スペイン）

en: Spanish (United States)
ja: スペイン語（米国）

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
ja: Maps Marker Pro の制限事項なしの30日間無償試用を開始して下さい。いつでも、無償版に変更できます。

en: Style
ja: スタイル

en: Styles
ja: スタイル

en: Subdomain names
ja: サブドメイン名

en: Subscribe to markers
ja: マーカーを購読

en: Subscribe to markers via GeoRSS
ja: GeoRSS経由でマーカーを購読

en: Subscriber (Capability read)
ja: 購読者 (権限 閲覧)

en: Support for subdomains?
ja: サブドメインのサポートは？

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tamil
ja: タミール語

en: Target
ja: 移動先

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Terrain
ja: 地形

en: Text after list of markers
ja: マーカー一覧の後のテキスト

en: Text before list of markers
ja: マーカー一覧の前のテキスト

en: Thai
ja: タイ語

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
ja: GPXファイルは、以下のエラーによりロードできませんでした。:<br/>%s!

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
ja: 選択されたマーカーの GPXパネルの状態は、正しく更新されました。

en: The URL to GPX has not been updated - URL to GPX track does not seem to be a valid url!
ja: GPXへの URLは更新されませんでした。 - GPX記録への URLは、正しい URLではないようです。

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
ja: GPX記録への URLは、正しく更新されました。

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
ja: 選択されたマーカーの GPX記録への URLは、正しく更新されました。

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
ja: 全レイヤーのWMSステータスは更新されました

en: The base domain from which to load the Google Maps API (used for geocoding for example). If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
ja: Google マップAPI(例えばジオコーディングに使用)ロード用のベースマップドメイン。Google マップインタフェース(ボタンなど)だけの言語を変えたい場合は上の、"Google 言語ローカライズ"オプションを変更してください。

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
ja: 全レイヤーのベースマップーは %1$s にセットされました

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
ja: The culture パラメータでは、地理要素、場所の名前、そしてbingマップ画像上のマップラベル向けのculture の言語を選択できます。サポート済みcultures 用に、ストリート名はlocal culture向けにローカライズされています。例えば、フランス内の地名をリクエストすると、ストリート名はフランス語にローカライズされます。それ以外にローカライズされた、例えば国名のようなデータ用には、ローカライズのレベルは各culture で変化します。 例えば、全部のculture コードに"アメリカ合衆国" 向けのローカライズされた名前があるわけではありません。 詳細は<a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">こちらのページ</a> を参照。.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
ja: 次のスクリーンショットは高度なエディタを有効にしてとったものです：

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
ja: 次の設定は全マーカーと全レイヤーに使われます

en: The height of the minimap in pixels.
ja: 画素にしてミニマップの高さ

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ja: 折りたたんだときの、トグル・マーカーとミニマップの高さ、画素数にして

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
ja: アイコンはWikitudeのcamビューに表示され、マーカーを表わします - 32x32 ピクセル, 透過PNG

en: The language used on plugin pages on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google and Bing Services can be set seperately via Settings / tab "Google Maps" / "Google language localization" respectively tab "Bing Maps" / "Cultures"
ja: バックエンド上のプラグインページとフロントエンドのマップ上で使われている言語。Google とBing サービス用の言語は、"Bing Maps" / "Cultures" タブでそれぞれ表されている 設定 / タブ "Google マップ" / "Google 言語指定" 経由で個別にセットできることに注意してください

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
ja: 全レイヤーのマーカーステータスのリストは更新されました

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
ja: ロゴはアイコンが選択された時にWikitude上の左下隅に表示されます。- 96x96ピクセル、透過PNG

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ja: 全レイヤーのマップサイズは次のようにセットされました。幅 =  %1$s %2$s 高さ = %3$s px

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ja: 全てのマーカー向けのマップサイズは次のようにセットされました。幅 =  %1$s %2$s 高さ = %3$s px

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
ja: マーカーは正しく複製されました。新しい IDhは、%1$sです。

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
ja: ID %1$s のマーカーが正しく削除されました。

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
ja: ID %1$s のマーカーが正しく発行されました。

en: The opacity of the markers.
ja: マーカーの透過性。

en: The opacity of the tile layer.
ja: タイルレイヤーの透過性

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
ja: 全レイヤーのオーバーレイステータスは更新されました

en: The position of the control (one of the map corners).
ja: 制御の位置(マップの四隅のどこか)

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
ja: 慣性移動量の低下率をピクセル/秒で

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
ja: 選択されたレイヤー(IDs %1$s)は削除され、マーカーは %2$sへアサインされました。

en: The selected layers (IDs %s) and all assigned markers have been deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja: 選択されたレイヤー (IDs %s) と全ての割り当てられているマーカーは削除されました。 (もしくは、マーカーが複数レイヤーに割り当てられている場合は参照が削除されました。)

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
ja: 選択されたレイヤーは複製されました、新しいレイヤー ID :

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
ja: 選択されたマーカーは選択されたレイヤーに割り当てられました

en: The selected markers have been deleted
ja: 選択されたマーカーは削除されました

en: The usage of Google Maps is free for non-commercial users. Since 01/2012, commercial users have a current usage limit of 25.000 free requests a day - with additional usage cost of 0.5$/1000 requests. In order to comply with the <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, commercial users have to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">register for a free API key</a>. This API key can also be used by non-commercial users in order to monitor their Google Maps API usage.
ja: Google マップの非商用利用は無料です。2012/1月以降、商用ユーザは現在のところ1日あたり無料で使えるリクエストは25,000件に制限されています - それ以上は0.5ドル/1000リクエスト掛かります。<a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google マップサービス規約</a>に準拠するには、商用ユーザは<a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">無料API キーの登録</a>が必要です。このAPI キーは非商用ユーザでもそのGoogle マップAPIの利用状況をモニターするのに使うことができます。

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ja: 折りたたんだときの、トグル・マーカーとミニマップの幅、画素数にして

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja: アイコンの"tip" のx座標（上部左コーナーからの相対位置）。

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ja: 影アイコンの"tip" のx座標（上部左コーナーからの相対位置）。

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ja: 自動パンが実行された後のポップアップとマップビューの端との間の余白のx-座標。

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ja: ポップアップアンカーのx座標(その上部左コーナーからの相対位置)

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja: アイコンの"tip"のY-座標(その上部左コーナーからの相対位置)。

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ja: 影アイコンの"tip" のy座標（上部左コーナーからの相対位置）。

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ja: 自動パンが実行された後のポップアップとマップビューの端との間の余白のy-座標。

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ja: ポップアップアンカーのy-座標（上部左コーナーからの相対位置）

en: This is a default description.
ja: これは既定の説明です。

en: This message will disappear once the database downgrade has been completed.
ja: データベースのダウングレードが完了すれば、このメッセージは消えます。

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
ja: この設定はプラグイン言語が自動的に選択されていない場合にのみ使われます

en: Tiles URL
ja: タイルURL

en: Time
ja: 時刻

en: Timestamp for KML animation
ja: KMLアニメーションのタイムスタンプ

en: TinyMCE button
ja: TinyMCEボタン

en: Title
ja: タイトル

en: Tools
ja: ツール

en: Top left of the map
ja: マップの上部左

en: Top right of the map
ja: マップの上部右

en: Total
ja: 合計

en: Trademarks and copyright
ja: 登録商標と著作権

en: Translations
ja: 翻訳

en: Transparent
ja: 透過

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: 種別

en: Type of transport
ja: 輸送機関の種別

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
ja: 取得する画像のURLは "(凡例)" のテキスト上をマウスカーソルが通過する時にWMS属性テキストの隣に表示されます

en: Uighur
ja: ウィグル

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Units
ja: 単位

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">administrator</a>
ja: 更新手順： あなたのユーザアカウントにはプラグインの更新権限が無いので、<a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">管理者</a> に連絡してください。

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
ja: 更新手順： 更新は<a href="%1s">更新用ページ</a> から始めてください。

en: Updated by
ja: 更新者

en: Updated on
ja: 更新日

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
ja: マーカーを複数レイヤーに割り当てるために、proにアップグレードします。

en: Use the following directions provider
ja: 次の案内地図プロバイダを使用

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
ja: このショートコードをあなたのウェブサイトで使ったり、API リンクを外部のウェブサイトやアプリに埋め込んでください

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
ja: 作成されたマップ用に使われます - その意味が分からない場合には変更しないでください！

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
ja: WikitudeがmaxNumberofPois変数を受け取らない場合に使用 - 50が最大値の推奨です

en: User
ja: ユーザ

en: User role needed for adding and editing markers/layers
ja: ユーザロールにマーカー/レイヤーの追加と編集が必要です

en: User role needed for deleting markers/layers
ja: マーカー/レイヤーの削除にはユーザロールが必要です

en: Valencian
ja: バレンシア語

en: Version
ja: バージョン

en: Version of the WMS service to use
ja: 使用するWMSサービスのバージョン

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Visible API links for each marker
ja: 各マーカーへの視覚化されたAPIリンク

en: Visible API links in panel
ja: パネル内の表示APIリンク

en: WMS layer 1 settings
ja: WMSレイヤー1の設定

en: WMS layer 10 settings
ja: WMSレイヤー10の設定

en: WMS layer 2 settings
ja: WMSレイヤー2の設定

en: WMS layer 3 settings
ja: WMSレイヤー3の設定

en: WMS layer 4 settings
ja: WMSレイヤー4の設定

en: WMS layer 5 settings
ja: WMSレイヤー5の設定

en: WMS layer 6 settings
ja: WMSレイヤー6の設定

en: WMS layer 7 settings
ja: WMSレイヤー7の設定

en: WMS layer 8 settings
ja: WMSレイヤー8の設定

en: WMS layer 9 settings
ja: WMSレイヤー9の設定

en: WMS layers
ja: WMS レイヤー

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
ja: WMS とは<a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a>を表わし、GISデータベースからのデータを使うマップサーバにより生成されたインターネット上の地理参照マップ画像を提供する標準的なプロトコルです。<br/>Leaflet Maps Marker を使えば、各マップで有効化できる10までのWMSレイヤーを構成することができます。既定では、<a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> 及び<a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a>からから10のWMSが予め定義されています。<br/>さらに選択できるWMSレイヤーは<a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>で見つけることができます。

en: Walking directions
ja: 歩行者案内

en: Warning - cannot be undone!
ja: 警告 - 元に戻せません！

en: Warning: "Maps Marker Pro" enabled you to assign markers to multiple layers. If you plan to use "Leaflet Maps Marker" again, a database downgrade is needed!<br/>Please be aware that the information about markers being assigned to multiple layers will get lost during that downgrade - only the first layer each marker was assigned to will be preserved!<br/><a href="%1s" target="_blank">Please click here to start the database downgrade</a>
ja: 警告: "Maps Marker Pro"は、複数レイヤーにマーカーを割り当てることを可能にします。もし、"Leaflet Maps Marker"を再度利用するつもりなら、データベース・ダウングレードが必要になります。
    <br/>ダウングレードの際、複数レイヤーに割り当てられたマーカーは失われるということを忘れないでください。各マーカーが割り当てられた最初のレイヤーのみ保存されます！<br/><a href="%1s" target="_blank">データベース・ダウングレードを開始にするには、ここをクリックしてください。</a>

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
ja: 注意：マップボックスは今、カスタムマップボックス %1$s 基本地図に対する カスタム APIアクセストークンの利用を求めています。- <a href="%2$s">あなたの設定を更新してください！</a><br/>フリーのマップボックス API アクセストークンをいかにして入手するかのチュートリアルが %3$s に見つかりました。

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using current value %3$s instead
ja: 警告: 行 %2$s で指定された ID %1$s を持つレイヤーは存在しない。- その代わり現在の %3$s を使用して下さい。

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
ja: 注意：マップボックスはカスタム APIアクセストークンを利用することを求めているため、2015年1月以降にマップボックスアカウントを登録した場合のカスタム・マップボックス基本地図は機能しません。<br/>マップボックスが壊れている場合、オープンストリート・マップのような他の基本地図に切り替えてください。もしくは <a href="%1$s">マップスマーカー・プロへアップグレードしてください。</a>,そうすれば、カスタム・マップボックス基本地図を継続利用できます。- 2015年1月以降に作成されたアカウントを利用しても。マップボックスは、長期継続利用の既存利用者に対して、古い APIの利用を停止する可能性があることに気をつけて下さい。

en: Warning: database tables for Maps Marker Pro need to be updated! This is usually needed when you switched back and forth between "Leaflet Maps Marker" and "Maps Marker Pro" multiple times.<br/><a href="%1s">Please click here to start the database upgrade</a>
ja: 警告: Maps Marker Proのデータベースはアップデートされる必要があります。これは通常、"Leaflet Maps Marker"と"Maps Marker Pro"を複数回切り替えた際、必要になります。<br/><a href="%1s">データベース・アップグレードを開始するには、ここをクリックしてください。</a>

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
ja: 警告： ID %1$s のレイヤーにはマーカーが割り当てられていないか、そのレイヤーがありません！

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with Leaflet Maps Marker. Please update to a more current Google analytics plugin like http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/
ja: 警告： 古いプラグインのWP Google Analytics が使われていますが、これはLeaflet Maps Marker とは互換性がありません。  http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/ のような最新のGoogle analytics プラグインに入れ替えてください。

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a>, tick the checkbox "Force JavaScript in <head>?" and add the following to the end the option "Exclude scripts from Autoptimize:": %2$s
ja: 警告: あなたが現在使用している "Autoptimize"は、現在地図を壊そうとしています！<br/>
    これを直すためには、<a href="%1$s">Autoptimize settings</a>へ行き、"Force JavaScript in <head>?"チェックボックスをチェックし、最後のオプションに次の行を追加します。"Exclude scripts from Autoptimize:": %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
ja: 警告： you are using the plugin "Better WordPress Minify" プラグインが使われていますが、これは"Minify JS files automatically?" オプションが有効になっているとLeaflet Maps Marker  を誤動作させる場合があります。このオプション(Settings / BWP Minify) を無効にするか、<strong>leafletmapsmarker</strong> を"Scripts to be ignored (not minified)" というフォーム項目に追加してください

en: Warning: you are using the plugin Javascript to Footer which is incompatible with Leaflet Maps Marker and causing maps to break. Please deactivate this plugin in order to be able to use Leaflet Maps Marker.
ja: 警告: あなたはフッターにプラグインJavascriptを使っていますが、これはLeaflet Maps Marker とは互換性が無く、マップが崩れる原因になります。Leaflet Maps Markerを使うにはこのプラグインを無効化してください。

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
ja: 警告： bingマップのサポートが有効化されましたが、API キーが入力されていません。<a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> で無料のbing マップmaps API キーの取得方法を調べてください！

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
ja: 注意: あなたのサーバは、もはや更新されないまたは潜在的に安全でない古い PHPバージョン %1$sを使っています。PHPバージョン %2$sは、WordPressとして推奨されています。（しかし、PHP %3$sかそれ以上にバージョンアップすることは問題ありません。）<br/>
    アップデート方法に関する情報は、%4$sにて更に多くの情報を読んでください。

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
ja: 注意: あなたのサイトは、Maps Marker Proのマップを壊す原因となる jQuery Mobileを使っています。もし、あなたのサイトでこれが本当なら、Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settingsへ行き、オプションをセットしてください。どこに Javascriptファイルのフロントエンドを挿入すべきか？ header + inline javascript、この問題を解決します。

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Where to change the default language
ja: デフォルトの言語を変更する場所

en: Where to insert Javascript files on frontend?
ja: フロントエンド上のどこにJavascriptファイルを挿入しますか？

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
ja: マップが自分自身の更新のためにブラウザウィンドウリサイズを自動的に操作するかどうか。

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
ja: マウス/タッチでマップがドラッグできるかどうか。

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
ja: マップが2本指でのタッチ-ドラッグでズームできるかどうか。

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
ja: マップがマウスホイールでズームできるかどうか。

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
ja: マップがダブルクリックでズームできるかどうか。

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
ja: 左シフト中にマウスドラッグで指定した矩形エリアをズームできるかどうか。

en: Whether the scale control is added to the map by default.
ja: 既定値で目盛り制御がマップに追加されるかどうか

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
ja: ズームコントロールがデーフォルトでマップに追加されるかどうか。

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
ja: 帝国度量衡ライン(mi/ft)で表示するかどうか

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
ja: メートル法ライン(m/km)を表示するかどうか。

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
ja: 最新のLeaflet Maps Marker エントリーを表示するためのウィジェット - 詳細は www.mapsmarker.com を参照

en: Width
ja: 幅

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
ja: マーカー/レイヤースタンドアロンフルスクリーンマップリンク用のQRコード画像の幅と高さをピクセルで

en: Width of the icons in pixel
ja: アイコンの幅をプクセルで

en: Width of the shadow icon in pixel
ja: 影アイコンの幅をピクセルで

en: Wikitude settings
ja: Wikitude 設定

en: Will be displayed in controlbox if selected
ja: 選択時には制御ボックス内に表示されます

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
ja: 新しいレイヤー作成時に使われます。全ての値はそれぞれのレイヤー上で後から変更できます。

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
ja: 新しいマーカーを作成する際に使われます。全ての値は後からそれぞれのマーカー上で変更できます。

en: Will replace {s} from base url if available
ja: {s} をベースURLが使える場合は置き換えます

en: Will replace {s} from tiles url if available
ja: {s}をタイルURLが使える場合には置き換えます

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
ja: このオプションを有効化すると、世界の別の"複製"にパンするとマップが追跡して来て、そこにあるマーカーやベクターレイヤー全てのオーバーレイを動かします。

en: WordPress Admin Bar integration
ja: WordPress管理バー統合

en: WordPress Pointers
ja: WordPress ポインター

en: WordPress admin area and frontend
ja: WordPress管理エリア及びフロント画面

en: WordPress admin area only
ja: WordPress管理者エリアのみ

en: WordPress admin dashboard widget
ja: WordPress管理ダッシュボードウィジェット

en: WordPress frontend only
ja: WordPressフロント画面のみ

en: Yes
ja: はい

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
ja: はい(次の項目でサブドメインを入力してください)

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
ja: 現在お使いのバージョンは v%1s ですが、プラグイン作者が新機能、バグ修正、翻訳の更新などが行われた v%2s への更新を強く推奨しています。 (最新リリースの詳細は <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">このブログ記事</a> を参照)。

en: You are using the simplified editor
ja: 簡素なエディタを使っています

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
ja: あなたは自分のページに前もって保存したりすることなしに、投稿やページにマーカーを直接追加することもできます。mlat 及び mlon属性付きのショートコードを使うだけです (例. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>)。

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
ja: プレビューマップ上で+や-をクリックしたり、マウスホイールを使ってもズームレベルを変更できます

en: You can also select a search prefix, which automatically gets added to search form when creating a new marker or layer.
ja: 検索プレフィックスを選ぶこともでき、その場合新しいマーカーやレイヤーを作成した後、検索時に自動的に付加されます。

en: You can get better search results if you enable the bounds feature. This allows you to specify the area in which to primarily search for places or addresses. Please note: the results are biased towards, but not restricted to places or addresses contained within these bounds.
ja: 境界機能を有効にするとより良い検索結果が得られます。これにより、場所や住所を最初にどこを探すのかエリアを指定できます。注意してください： 結果はバイアスが掛かっていますが、これらの境界に含まれる場所や住所に制限されていません。

en: You successfully switched to the advanced editor.
ja: 高度なエディタに切り替えました。

en: You successfully switched to the simplified editor.
ja: 簡素なエディタに切り替えました。

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
ja: あなたのアカウントは、このレイヤーを複製するパーミッションがありません。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
ja: 全レイヤーのズームレベルは %1$s にセットされました

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: add new layer
ja: 新しいレイヤーを追加

en: add new maker
ja: 新しいマーカーを追加

en: add new marker to this layer
ja: このレイヤーに新しいマーカーを追加

en: add/edit layer
ja: レイヤーを追加/編集

en: add/edit marker
ja: マーカーを追加/編集

en: asc
ja: 昇順

en: ascending
ja: 昇順

en: assign to the following layer(s):
ja: 以下のレイヤーへ割り当てます。

en: assigned layer
ja: 割り当てられたレイヤー

en: automatic (use WordPress default)
ja: 自動(WordPressのデフォルトを使用)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
ja: 自動 1 (ユーザごとに言語を区別 - ユーザのブラウザ言語設定を検知、Google が推奨する方法)

en: baseURL
ja: ベースURL

en: blog post with more details about this release
ja: このリリースに関するより詳細なブログ記事

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
ja: レイヤーに対するまとまったアクション（複製、レイヤーのみ削除、マーカーの削除と再割り当て）

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
ja: "マーカーポップアップ用既定値"セクションで変更できます

en: change GPX panel status
ja: GPX パネル状態を変更する。

en: change GPX panel status for all layers
ja: 全レイヤーの GPX パネル状態を変更します。

en: change URL to GPX track
ja: GPX記録の URLを変更します。

en: change active WMS layers for all layers
ja: 全レイヤーの有効なWMSレイヤーを変更

en: change basemap for all layers
ja: 全レイヤーのベースマップを変更

en: change controlbox status for all layers
ja: 全レイヤーの制御ボックスステータスを変更

en: change directions settings
ja: 方向の設定を変更

en: change list marker-status for all layers
ja: 全レイヤーのリストマーカーステータスを変更

en: change mapsize for all layers
ja: 全レイヤーのマップサイズを変更

en: change overlay status for all layers
ja: 全レイヤーのオーバーレイステータスを変更

en: change panel status for all layers
ja: 全レイヤーのパネルステータスを変更

en: change zoom for all layers
ja: 全レーヤーのズームを変更

en: changelog
ja: 変更ログ

en: click to assign marker to layer(s)
ja: レイヤーへマーカーをアサインするようクリックします。

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
ja: エクスポートしたいマーカーのあるレイヤーをクリックし選択します。

en: closed
ja: 閉じる

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
ja: cn (自転車ルートネットワークだけを使った自転車経路探索用)

en: collapsed
ja: 壊れています

en: collapsed (except on mobiles)
ja: ウィンドウ消去 (モバイル上を除く)

en: create a new layer map
ja: 新しいレイヤーマップを作成

en: create a new marker map
ja: 新しいマーカーマップを作成

en: created by
ja: 作成者

en: created on
ja: 作成日

en: culture code
ja: culture コード

en: dedicated support from the plugin author
ja: プラグイン作者からの献身的な支援

en: delete
ja: 削除

en: delete all markers from all layers
ja: 全てのマーカーをレイヤーから削除

en: delete all markers from selected layer
ja: 選択したレイヤーから全てのマーカーを削除します

en: delete layer
ja: レイヤーを削除

en: delete layer AND assigned markers
ja: レイヤーを削除かつマーカーを割り当て

en: delete layer and assign markers to the following layer:
ja: レイヤーと以下のレイヤーにアサインされたマーカーを削除します。

en: delete layer and assigned markers
ja: レイヤーとアサインされたマーカーを削除します。

en: desc
ja: 降順

en: descending
ja: 降順

en: disabled
ja: 無効

en: display WordPress pointers on plugin updates
ja: プラグイン更新情報上にWordPress ポインターを表示

en: display all markers
ja: 全てのマーカーを表示

en: download GPX file
ja: GPX ファイルをダウンロードします。

en: duplicate and assign to the following layer:
ja: 複製して次のレイヤーに割り当てます。

en: duplicate layer only
ja: 複製されたレイヤーのみ

en: edit
ja: 編集

en: edit layer
ja: レイヤーを編集

en: edit marker
ja: マーカーを編集

en: enabled
ja: 有効

en: expanded
ja: ウィンドウ展開

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
ja: マップボックス編集内の地図 IDからひき出す。例えば

en: fastest route
ja: 最速ルート

en: filename
ja: ファイル名

en: footer
ja: フッター

en: free community support
ja: 無料のコミュニティサポート

en: frequent updates
ja: 頻繁な更新

en: frequently asked questions
ja: よくある質問

en: fullscreen
ja: フルスクリーン

en: header (+ inline javascript)
ja: ヘッダー(+インラインjavascript)

en: hidden
ja: 非表示

en: hide
ja: 非表示

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
ja: 隠す。（GPX URLをセットするマップ専用）

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
ja: WMSレイヤーのKMLウェブサービスのhttpアドレス

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
ja: 有効化されると、全てのマーカーに対するGeoRSSフィードはウェブサイトの &lt;head&gt;-セクションに追加され、ユーザはあなたのマーカーを購読することができます

en: if set, address will be displayed here
ja: セットすると、住所はここに表示されます

en: if set, layername will be displayed here
ja: セットすると、レイヤー名がここに表示されます

en: if set, markername will be displayed here
ja: セットすると、マーカー名がここに表示されます

en: imperial (miles)
ja: インペリアル (miles)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
ja: 適当な代替文字を使って、扱いやすさ・画面読み上げ支援を向上しました。

en: language code
ja: 言語コード

en: last update by
ja: レイヤー更新者

en: latitude
ja: 緯度

en: layer
ja: レイヤー

en: layer ID
ja: レイヤーID

en: layer name
ja: レイヤー名

en: layers
ja: レイヤー

en: list all layers
ja: 全レーヤーを一覧

en: list all markers
ja: 全マーカーを一覧

en: loading map - please wait...
ja: マップをロード中 - しばらくお待ちください...

en: longitude
ja: 経度

en: map
ja: マップ

en: map type and ID
ja: マップ種別とID

en: map.project-osrm.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
ja: map.project-osrm.org (OpenStreetMap ベース, 全世界)

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
ja: mapnik (自動車、自転車、歩行者用の普通の経路探索用)

en: maps
ja: マップ

en: marker
ja: マーカー

en: marker name
ja: マーカー名

en: markers
ja: マーカー

en: maximum number of markers to display in the list
ja: 一覧に表示する最大マーカー数

en: metric (kilometer)
ja: メートル法(キロメートル)

en: metric (km)
ja: 距離 (km)

en: more information
ja: 詳細な情報

en: move markers
ja: マーカーを移動

en: multi layer map
ja: マルチレイヤーマップ

en: never (ignore changes in the view)
ja: never（ビュー内の変更を無視）

en: next update by
ja: 時期アップデート

en: no
ja: いいえ

en: no link
ja: リンク無し

en: not assigned to a layer
ja: レイヤーに割り当てられませんでした

en: not available on multi layer maps
ja: マルチレイヤーマップ上では利用できません

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
ja: onChange(ファイルロード時とリンクパラメータ変更時にリフレッシュ)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
ja: onExpire(有効期限切れ時にファイルをリフレッシュ)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
ja: onInterval(毎n秒ごとにリフレッシュ(refreshIntervalで指定))

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
ja: onRequest(ユーザが明示的に要求したときだけファイルをリフレッシュ)

en: onStop (after camera movement stops)
ja: onStop(カメラ移動停止後)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
ja: onStop(移動停止のn秒後にファイルをリフレッシュ、nはviewRefreshTimeで指定)

en: open
ja: 開く

en: open popup
ja: ポップアップを開く

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
ja: openrouteservice.org (OpenStreetMapベース, ヨーロッパのみ)

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
ja: メーカーマップ用に最適化された編集用のワークフロー（作業の流れ）

en: or
ja: または

en: or paste coordinates here
ja: または座標をここに貼りつけてください

en: or thanks, maybe later
ja: もしくはありがとう、ひょっとしたら後で

en: page
ja: ページ

en: please rate this plugin on wordpress.org
ja: このプラグインをwordpress.org で評価してください

en: please review this plugin on wordpress.org
ja: このプラグインを wordpress.org 上でレビューしてください

en: put in front of popup-text
ja: ポップアップテキストの前に置く

en: rate plugin
ja: 評価プラグイン

en: released on
ja: リリース日

en: remove message
ja: メッセージを削除

en: route for bicycles
ja: 自転車向けルート

en: route for pedestrians
ja: 歩行者向けルート

en: same layer as original marker
ja: オリジナルのマーカーと同じレイヤー

en: shortest route
ja: 最短ルート

en: show
ja: 表示

en: show (for maps with set GPX URLs only)
ja: 表示する。（GPX URLをセットするマップ専用）

en: show API links
ja: API リンクを表示

en: show map
ja: マップを表示

en: show markers assigned to this layer
ja: このレイヤーに割り当てられたマーカーを表示

en: show more icons
ja: アイコンをもっと表示

en: show or hide drop down menu for Leaflet Maps Marker in Wordpress Admin Bar
ja: Wordpress管理バーでLeaflet Maps Marker 用のメニューにドロップダウンメニューを表示または非表示

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
ja: 管理ダッシュボード上にウィジェットを表示し、mapsmarker.com より最新のマーカーとブログ記事を表示します

en: single layer map
ja: 単一のレイヤーマップ

en: standard icon
ja: 標準のアイコン

en: submit
ja: 登録

en: support for assigning markers to multiple layers
ja: マーカーを複数レイヤーに割り当てるために支援します。

en: support for custom Mapbox basemaps
ja: 個別マップボックス基本地図の支援

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
ja: 複製したレイヤーマップをサポートします。（アサインされたマーカーは除く）

en: switch to advanced editor
ja: 高度なエディタに切替

en: switch to simplified editor
ja: 簡素なエディタに切替

en: translations
ja: 翻訳

en: unassigned
ja: 未割当

en: updated by
ja: 更新者

en: updated on
ja: 更新日

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
ja: GeoRSS経由 - 例えば http://google.com/reader のようなRSS Readerをお使いください

en: visible
ja: 表示

en: yes
ja: はい

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
ja: yournavigation.org (OpenStreetMapベース, 全世界)
